ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

Sicil affı bu hafta Meclis'te görüşülecek

Başbakan Binali Yıldırım, sicil affı düzenlemesinin bu hafta Meclis'te görüşüleceğini söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Ocak 2017 Çarşamba
AA + -

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti TBMM Grup toplantısında konuşma yaptı. Başbakan Yıldırım konuşmada, geçtiğimiz ay birçok faaliyeti hayata geçirdiklerini hatırlattı. Başbakan Yıldırım, KOBİ'lerin yaşanan kur dalgalanması karşısında yaşadıkları sıkıntının giderilmesi için bir kredi programını başlattıklarını vurgulayarak, şunları söyledi: "Nakit sıkıntısı çeken KOBİ'lerimize düşük faizli kredi vereceğiz.

KOBİ'ler borçlarını bu kredi ile yeniden yapılandıracaklar. KOBİ'lere Halk Bankası marifetiyle verdiğimiz krediler bunun dışında. Bu tamamen yeni bir şey. 250 milyar hacminde bir kredi imkanı sağladık. Hazineye 25 milyar lira kaynak aktararak bunun karşılığı 250 milyar liralık bir imkanı sağlamış olacağız. Bunu yaparken asla ilave borçlanma yapmayacağız, mali disiplinden de asla vazgeçmeyeceğiz. Amacımız nakit sıkışıklığı içerisinde bulunan, ani kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenen esnafımızı, işadamımızı, sanayicimizi rahatlatmak ve 2017 yılı içerisindeki planlarını gerçekleştirmelerini sağlamak."

Başbakan Yıldırım, alınan tedbirin sadece kredi sağlamakla olmayacağı düşüncesi ile hareket ettiklerini ve ilk 3 ay prim ödemelerini almayacaklarını, yılın son 3 ayına kadar ertelemeye gideceklerini bildirdi.

Böylece kaynakların KOBİ'lerin ellerinde kalacağını ve bu kaynakların öncelikli alanlarda kullanılmasının sağlanacağını vurgulayan Yıldırım, "Bu da yetmez dedik ve bir sicil affı getirmeye karar verdik. Bu da yüce Meclis'te bu hafta görüşülecek" dedi.