ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

Karekodlu çek ile hızlı rapor

Bankalar, artık karekod içermeyen çek veremeyecek. Çek yaprağındaki karekodun okutulmasıyla görülecek raporda; çek hesabı sahibinin adı veya ticaret unvanı, son beş yılda ‘karşılıksızdır’ işlemi gören ve halen ödenmemiş çeklerin adedi ve tutarları gibi bilgiler olacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2017 Salı
AA + -

Çeklerde Karekod Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre çekte yer alacak Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası ile karekodun tanım ve içerikleri ile Karekod Okutma ve Bilgi Paylaşımı Sistemi’nin kurulmasına ve bu sistemde tutulan bilgilerin üçüncü kişilerin erişimine sunulmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

‘KARŞILIKSIZDIR’

Karekod çek raporunda, muhatap bankanın ticaret unvanı, seri numarası, çek hesabı sahibinin adı, soyadı veya ticaret unvanı, son beş yıl içerisinde ibrazında ödenen çeklerin adet ve tutarı, ibraz edilen son çekin ibraz tarihi, son beş yılda ‘karşılıksızdır’ işlemi gören ve halen ödenmemiş çeklerin adedi ve tutarları gibi bilgiler yer alacak.

Öte yandan bankalar, artık karekod içermeyen çek yaprağı basamayacak ve veremeyecek. Yabancı banka tarafından bastırılmış çeklerde ‘seri numarası’ ve ‘karekod’ bulunmaması senet olarak çekin geçerliliğini etkilemeyecek.