ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

‘Geleceğe dönüş’ başlıyor

Uçaklar kadar hızlı hareket edebilen ve saatte 1000 km hıza ulaşan süper hızlı tren Hyperloop, bu yıl test edilecek. Geleceğe Dönüş filminin sevimli karakterlerinden DeLorean zaman makinesi için üretime start verildi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2017 Salı
AA + -

HABER: CANAN BİLGİN

Uçaklar kadar hızlı hareket edebilen ve saatte 1000 km hıza ulaşan süper hızlı tren Hyperloop, bu yıl test edilecek. Geleceğe Dönüş filminin sevimli karakterlerinden DeLorean zaman makinesi için üretime start verildi. İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero, ilk insan kafası naklini bu yılın ikinci yarısında yapmayı planlıyor. İnek olmadan, fermantasyon yöntemiyle elde edilecek süt, raflarda yerini almaya hazırlanıyor. ABD’li yayın kuruluşu CNN’e göre, sağlıktan gıdaya, ulaşımdan teknolojiye kadar hayatımızda çığır açacak olan ve bu yıl gerçekleşmesi heyecanla beklenen yenilikler…

AY’I GÖRÜNTÜLEYENE 20 MİLYON DOLAR ÖDÜL

İnsanoğlu uzayda atılımlarını sürdürüyor ve Google, uzay yolculuğuna öncülük ediyor. Şirket, 2017’ye kadar Ay’a ulaşan ve özel olarak finanse edilen üç ekibi ödüllendiriyor. Bunun için de aracın Ay yüzeyinde 500 metre yolculuk etmesini ve yüksek tanımlı çekimleri, görüntüleri geri göndermesini şart koşuyor. Ay’a uzanan güzergahta 20 milyon dolarlık büyük ödül var.

ZAMAN MAKİNESİ PİYASAYA ÇIKIYOR

Gelecek geri döndü! Back to the Future (Geleceğe Dönüş) filminde yer alan ve hayali bir otomobile dayalı seyahat aracı olan DeLorean zaman makinesi, 2017’de piyasaya çıkıyor. Filmin sevimli karakteri olan, geçmişe ve geleceğe sürekli yolculuk yapan DeLorean’dan bu yıl her ay bir adet üretilmesi planlanıyor. 

Üretici şirket DeLorean Motor Company, tüketicilerin bu araçları internet üzerinden de rezerve etmesine olanak tanıyor. 

UÇAK KADAR HIZLI

Dünyanın en hızlı toplu ulaşım aracı olarak nitelendirilen ve trafiğe çözüm olması beklenen süper hızlı tren Hyperloop’un çalışmaları hızla devam ediyor. Silikon Vadisi’nin çılgın işadamı Elon Musk tarafından geliştirilen trenler, havası alınmış vakum tünellerin içinde oluşturulan manyetik alanlar sayesinde saatte 1000 km hız yapabiliyor. Musk’ın şirketi Hyperloop One, uçaklar kadar hızlı hareket edebilen süper hızlı trenlerini bu yıl test edecek. Şirket yetkilileri, sürücüsüz olarak hareket eden süper hızlı trenlerde hedefi, “2020’ye kadar kargo, 2021’e kadar yolcu taşımak” diye açıklıyor. 

DRONE İLE PİZZA TESLİMİ

Şirketlerin eve teslimatı geniş kitlelere yaymak için kıyasıya rekabet içinde olduğu insansız hava aracı drone’lara, bu yıl her yerde rastlamak mümkün olacak. Google, gökyüzünden kapımıza yiyecek dağıtmak için geliştirmekte olduğu Project Wing isimli drone ile yakında pizza yağmuru başlatabilir. İngiltere’deki drone operasyonunu genişleten ABD’li teknoloji devi Amazon, 2.2 kiloluk paketleri 30 dakikadan kısa bir sürede müşteriye ulaştırmayı hedefliyor. Mega perakendeci Wal-Mart da depolarında envanteri korumak için drone’ları kullanmak istiyor.

İLK KAFA NAKLİ OPERASYONU

İtalyan beyin cerrahı Sergio Canavero, bilim dünyasında tartışmalara neden olan ilk insan kafası naklini bu yılın ikinci yarısında yapmayı planlıyor. Canavero, kas erimesinden muzdarip gönüllü bir hasta üzerinde 36 saat sürmesi öngörülen operasyonu gerçekleştirecek teknolojiye ve ekibe sahip olduğunu söyledi. İtalyan cerrah, operasyon için ihtiyaçlarını da 150 kişilik bir ekip, soğuk ortam, biyolojik olarak uyumlu ve dokuların reddetmediği bir yapıştırıcı ile bir elmas bıçak olarak sıraladı. Operasyonla kas ve damarların yeni bedene dikilmesinin ardından hasta yaklaşık 1 ay boyunca komada tutulacak. Kişi, kafa nakli sonrasında yeni vücudunda yaşamaya başlayacak. 

SÜT İÇİN İNEĞE İHTİYAÇ VAR MI?

Teknoloji girişim şirketi Perfect Day, yıl sonuna kadar inek olmadan üreteceği sütleri şişeleyerek raflara koyma vaadinde bulunuyor. Şirket, fermantasyon (mayalanma) yöntemiyle süt elde edecek. Bu şekilde süt üretiminde daha az toprak, su ve enerji kullanımı gerektirdiğini savunan şirket, bunun çevre açısından da daha iyi olduğunu ileri sürüyor. 

SANAL GERÇEKLİKTE SEÇENEK ÇOK

Galaxy telefonlarla çalışan Samsung Gear VR, bu yıl en büyük sıçramayı yapacak gibi görünüyor. Google’ın Daydream View’u Android telefonu ile çalışmaya hazır. Ve Microsoft, önümüzdeki birkaç ayda Windows-10 uyumlu VR kulaklık seti çıkaracak.