ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

Sürücüsüz tekneler yakında suya iniyor

Amsterdam’ın meşhur kanallarında yakında sürücüsüz tekneler hizmet vermeye başlayacak. Tekneler, çevre ile ilgili ölçümler yaparak, su ve hava kirliliği ya da gürültü ile ilgili bilgileri toparlayıp raporlayacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 28 Aralık 2016 Çarşamba
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Gazetelerin ve dergilerin sayfalarını, sürücüsüz otomobillere ilişkin gelişmeler dolduradursun, beklemediğimiz bir sürücüsüz araç haberi Amsterdam’dan geldi. Yakında Amsterdam’ın meşhur kanallarında sürücüsüz tekneler hizmet vermeye başlayacak. Maliyeti ise 25 milyon Euro olacak.

Sürücüsüz tekneler için beş yıllık bir deneme programı devreye sokuldu. Hem insan hem de eşya taşımacılığı açısından sürücüsüz teknelerin iş potansiyelinin araştırılacağı program için bazı yapısal yatırımlar da yapılacak.

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK

Şehirde ulaşımı kolaylaştıracak, hızlandıracak yapısal yatırımlar sadece sürücüsüz tekne ile sınırlı değil. Sökülüp takılabilen, geçici çalışacak köprüler ya da platformlar da planın bir parçası. Bunları şehrin kalabalıklaştığı zamanlarda devreye sokmayı düşünüyorlar.

SU ALTI İÇİN

Roboat adı verilen sürücüsüz teknelerin çevre ile ilgili ölçümlerde de kullanılması hedefleniyor. Örneğin su ve hava kirliliği ya da gürültü ile ilgili sürekli ölçümler yapması ve bu bilgileri toparlaması bekleniyor. Şehirde her yıl 12 bin bisikletin kanallara düştüğünü ve kanallarda yüzen ya da yüzmeyen daha pek çok çöp de olduğu için su altı için de robotlar düşünülmüş.

Boston kentinin de destek olduğu programa sadece Amsterdamlı bilim insanları değil, farklı kuruluşlardan da destek var. AMS Enstitüsü’nün yanında MIT, Delft Üniversitesi ve Wageningen Üniversitesi de projeye katkıda bulunuyor.