ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

Uluslararası Teknoloji Bankası Türkiye’de kuruluyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Türkiye’de kurulmasını onayladı. 48 ülkeden oluşacak banka, faaliyetlerine 2017’de başlayacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 06 Ocak 2017 Cuma
AA + -

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, en az gelişmiş ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyon kapasitelerinin güçlendirilmesi amacına yönelik Uluslararası Teknoloji Bankası’nın Türkiye’de kurulmasını onayladı. BM’den yapılan açıklamaya göre, genel merkezi Türkiye’de olacak banka, faaliyetlerine 2017’de başlayacak.

GÖNÜLLÜLÜK ESASI

Söz konusu ülkelere, bilim ve teknoloji politikalarının geliştirilmesi, uygulanması, yönetişim mekanizmalarının kurulması konusunda destek verecek bankaya katkı payları ise gönüllülük esasına göre sağlanacak. BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Az Gelişmiş Ülkeler, Denize Kıyısı Olmayan Ülkeler ve Küçük Ada Devletleri Yüksek Temsilcisi Gyan Chandra Acharya, dünyanın en yoksul ülkelerinin bilimsel ve teknolojik altyapılarını genişletmeden güçlü ve sürdürülebilir kalkınmayı ve yoksulluğu ortadan kaldırmayı başaramayacaklarını belirtti. Acharya, kuruma ev sahipliği yapacağı için Türkiye’ye teşekkür etti.