ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

İnternet her yerde ucuz ve hızlı olacak

Elektrik hatları üzerinden yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayabilecek bir teknoloji geliştirildi. AirGig adı verilen bu teknoloji ile data kablonun içinden değil, etrafından geçiyor ve böylece yüksek hızlı interneti her yere yayıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Ocak 2017 Çarşamba
AA + -

Ev içinde internet ağını genişletmek için elektrik kablolarının kullanılması yeni bir şey değil. Artık tüm dükkanlarda fişe takıp kullanabileceğiniz internet adaptörleri mevcut. Yeni kablo döşemeden, duvarları delmeden, kırmadan-dökmeden mevcut elektrik tesisatını kullanarak data aktarımı yapmak mümkün ise evimize gelen elektriği sağlayan, şehirlerde, dağlarda ve ovalarda her yere donatılmış olduğu elektrik hatları üzerinden internet sağlamak mümkün olabilir mi?

MALİYETİ DÜŞÜK

AT&T elektrik hatları üzerinden yüksek hızlı internet bağlantısı sağlayabilecek bir teknoloji geliştirdi. AirGig adı verilen bu teknoloji ile data kablonun içinden değil, etrafından geçiyor ve bu şekilde yüksek hızlı interneti her yere yaymak mümkün oluyor!

Maliyeti düşük plastik bir anten, belli aralıklarla kabloların üzerine yerleştiriliyor. Kablosuz internet algılayan herhangi bir cihaz ile buradan yapılan yayına ulaşmak ve bağlantı kurmak mümkün. Sistem halen AT&T tarafından test edilmeye devam ediyor ve önümüzdeki yıl geniş alanlarda testi yapılacak.

Ucuz ve hızlı internetin her yere yayılması ile sonuçlanacak bu proje yakın zamanda çok ses getireceğe benziyor.