ITO Ticaret logo
  • EURO3,81
    % 0,07
  • DOLAR3,59
    % -0,36
  • ALTIN145,42
    % 0,00

Bir okuldan daha fazlası

“Bir okuldan daha fazlası” sloganı ve “öğrenen okul” konseptiyle yeniden kurgulanan İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu, kısa sürede meyvelerini verdi. Okul, İngiltere merkezli uluslararası kalite akreditasyon kuruluşu Pearson Assured tarafından akredite edildi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Ocak 2017 Pazartesi
AA + -

Öncelikli hedefini, yeni bilgiyi bizzat üretip çevresini etkileyebilen, kendi dışında üretilen bilgiden de maksimum oranda yararlanabilen bir organizasyonel kapasiteye ulaşabilmek olarak belirleyen İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu, “öğrenen okul” konsepti içinde kurgulandı. Okul, sürekli gelişimi, organizasyonel felsefesinin merkezine yerleştirdi.

ATILIM DÖNEMİ

İngilizce Hazırlık Okulu’nun hem organizasyon hem de program olarak yeni bir yaklaşım ve bakış açısıyla geliştirilmesi çalışmalarına, 2016 yılının ilk aylarından itibaren tüm paydaşların da dahil edildiği bir süreçle başlandı. Bir taraftan yapısal eksiklikler giderildi, bir taraftan da eğitim programlarına dönük çalışmalara yoğun bir şekilde odaklanıldı.

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM

İngilizce Hazırlık Programı, hem kurumsal hem de öğrenci ihtiyaçlarına en etkili şekilde cevap verebilme potansiyeli gözetilerek oluşturuldu. Program tasarımlarının temeli çok boyutlu ihtiyaç analizlerine dayandırıldı. Geleneksel ya da klasik yaklaşım olan öğretim materyallerinden program oluşturmak yerine, program çerçeve ve öğrenme hedeflerinden materyallere giden, yaratıcı öğretim uygulamalarını teşvik eden bir tasarım modeli tercih edildi. Yaratıcı öğretimin kalitesini artırabilmek için öğretmenler yoğun bir eğitim döneminden geçti. Yeni kurulan “Sürekli Öğretmen Gelişimi” birimi ile bu eğitim faaliyetleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

BEŞ DİL SEVİYESİ

İngilizce Hazırlık Programı, yapısal olarak, birbirleriyle ön koşulluluk ve tamamlayıcılık ilişkileri ile bağlı 5 dil seviyesi içeren bir kur sistemine sahip. Aslında oluşturulan bu kur sistemini 4 dil seviyesi üzerinden de değerlendirmek mümkün. Dil seviye gruplarının en başında yer alan iki hafta süreli ‘Başlangıç (Starter)’ programı, hiç İngilizce bilmeyen öğrenciler için. Başlangıç, İngilizce Hazırlık Programı’nda bir kur olarak adlandırılmıyor. Başlangıç sonrasında esas kur sistemi devreye giriyor ve her biri 8 haftadan oluşan 4 kur birbirini takip ediyor. Kurları oluşturan bilgi ve beceri düzeyini gösterir hedefler, Avrupa Ortak Dil Çerçevesi (CEFR), kurumsal beklentiler ve öğrenci ihtiyaçları etrafında şekillendirilmiş.

ENTEGRE TASARIM

Öğrenciler 1. kurda genel amaçlı (sosyal) İngilizce, 2. kurda hem genel amaçlı hem de akademik İngilizce, 3. ve 4. kurlarda ise tamamen akademik İngilizce ağırlıklı; tüm dilsel becerilerin (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) birbirleriyle entegre bir şekilde sunulduğu bir öğretimsel tasarım çerçevesi içinde derslerini alıyorlar.

Programı başarı ile bitiren öğrenciler, ‘Bağımsız Kullanıcı-Öğrenen’ (Independent User-Learner) olarak dil seviyelerini daha ileri noktalara taşımak için dil öğrenme yolculuklarını kendi başlarına rahatlıkla sürdürmeye hazır hale geliyor.

PEARSON ASSURED’DEN ULUSLARARASI AKREDİTASYON

İngilizce Hazırlık Okulu, yeniden yapılanma çerçevesinde 100’ü aşkın ülkede 100 yılı aşkın bir süredir eğitim ve öğretim tecrübesi ile kalite süreçlerini dünya standartlarında denetleme, karşılaştırma ve bağımsız olarak doğrulama konularında uzmanlaşan İngiltere merkezli Pearson Assured uluslararası kalite akreditasyon kuruluşu ile uluslararası akreditasyon alabilmek amacıyla yola çıkma kararı aldı. Bu birliktelik, kısa sürede meyvelerini verdi. Yaklaşık 7 ay süren yoğun işbirliği ve çalışmalar sonucunda tüm İngilizce Hazırlık Okulu organizasyonu yeniden tasarlandı, eğitim programları kurumsal beklentiler ve öğrenci ihtiyaçları merkeze alınarak yeniden oluşturuldu.

Müfredat Geliştirme, Ölçme ve Değerlendirme, Sürekli Öğretmen Gelişimi gibi tüm parçalar için kalite kontrol ve izleme süreçleri hayata geçirildi. Kalite planlamasında kurumsal farkındalığı artırmak, hedefsel ölçülebilirliğe imkan verebilmek ve sürdürülebilir kalitenin somut araçlarla takibi adına, İngilizce Hazırlık Okulu için ilk defa 2016-2019 yıllarını kapsayan 3 yıllık bir stratejik plan da ortaya konuldu. Pearson Assured tarafından aralık ayı içinde tüm organizasyon, eğitim programları ve kalite süreçleri çok kapsamlı bir denetimden geçirildi. Bu denetim sonucu İngilizce Hazırlık Okulu, “Pearson Assured uluslararası akreditasyonunu” almaya mükemmellik derecesi ile hak kazandı.

İNGİLİZCE GÖSTERİLERİ DE VAR, YARIŞMALARI DA…

İngilizce Hazırlık Okulu, 2016-2017 öğretim yılında ilk kez müfredat dışı aktiviteler noktasında da öğrencilerine yeni imkanlar sunuyor. Özellikle her kur sonuna doğru gerçekleştirilen öğrenci organizasyonları, büyük ilgi görüyor. Bu yıl önce ‘İngilizce Öğrenmenin Sırları (Secrets of Learning English)’ gösterisi ve sonrasında da ‘Kahoot’un Kralı (King of Kahoot)’ adlı İngilizce yarışma organizasyonları büyük katılımlarla gerçekleştirildi. Yine bu dönem, ilk kez İngilizce Hazırlık Okulu sosyal medyada da yer aldı. Son derece aktif olarak kullanılan Twitter ve Instagram hesapları her geçen gün önemli sayıda takipçi çekiyor.

AYRICALIKLI DİL EĞİTİMİ VERİYORUZ

İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü Ersoy M. Uçar, öğrencilerle iletişime özel önem verdiklerini belirterek, “İletişimi hem kanal çeşitliliği hem de nitelik olarak sürekli geliştirmek en öncelikli hedeflerimiz arasında. Bu doğrultuda, her kur öğrencilerimize değişik anketler uygulayarak yapısal geri bildirimler toplamayı, bu geri bildirimleri analiz ederek sürekli gelişim faaliyetlerimizi beklenti ve ihtiyaçlara en uygun şekilde cevap verebilecek noktaya taşımayı hedefliyoruz. İstanbul Ticaret Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu’nda dil eğitimi almanın gerçekten bir ayrıcalık olduğunu yakın zamanda tüm paydaşlarımıza ispatlayacağımıza dönük inancımız tam” dedi.