BTM girişimcilerine Euroinvent ödülü

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin girişimcileri Dünya İcat Federasyonu ve Dünya Fikir Mülkiyetleri Federasyonu tarafından düzenlenen Euroinvent’te altın ve gümüş madalya aldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Temmuz 2019 Pazartesi
AA + -

Girişimcilerin desteklenmesi amacıyla İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimcilerinden art arda gurur verici haberler geliyor. BTM, ‘Mucit Girişimci’ programı çerçevesinde Romanya’nın Iasi kentinde düzenlenen Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Sergisi’nde (Euroinvent) temsil edildi. BTM’nin, Tüm Mucitler İcat-İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) ile ortaklaşa yürüttüğü program, Dünya İcat Federasyonu ve Dünya Fikir Mülkiyetleri Federasyonu tarafından düzenlenen ve Doğu Avrupa’nın en büyüğü olan Euroinvent’te, ‘mucit girişimciler’ iki farklı kategoride altın ve gümüş madalya kazandı.

400 PROJE

Girişimcileri, bilim insanlarını yaratıcılığa ve yeniliğe teşvik eden fuarda 400’den fazla icat ve proje sergilendi. Euroinvent himayesinde gerçekleştirilen yarışmada girişimciler; ‘Buluşlar ve Araştırma Sergisi’, ‘Uluslararası Yenilikçi Araştırma Konferansı (ICIR)’, ‘Teknik-Bilimsel, Sanatsal ve Edebi Kitap Salonu’, ‘Avrupa Görsel Sanatlar Sergisi’ kategorilerinde yarıştı.

ESNEK SOLARLAR

Türkiye’yi temsil eden mucit girişimci Abdullah Kurtoğlu, Buluşlar ve Araştırma Sergisi’nin ‘enerji’ kategorisinde yarıştı ve ‘Perosolar’ projesi ile altın madalyaya lâyık görüldü. Kurtoğlu’nun girişimi olan Perosolar projesi; esnek, ucuz, yerli ve yazılabilir dördüncü nesil güneş pili/hücresi üretimi gerçekleştiriyor.

İKİNCİ ÖDÜL

Mucit Girişimci programı ile BTM bünyesine dahil olan Selva Sadıkoğlu ise ‘tekstil’ kategorisinde ‘Chape’ projesi ile gümüş madalya aldı. Chape projesi; özel kalıp ve kumaşlarla hazırlanarak moda, inanç, hastalık, sağlık, gelenek gibi ihtiyaçlar düşünülerek, başın tamamını kapatan ve terlemeyi önleyen özel bir teknikle tasarlanan baş giysileri üretimini içeriyor. Sadıkoğlu, daha önce Chape projesi ile Mucit Girişimci programından hemen sonra Kanada’da düzenlenen ‘I-Can’ adlı yarışmada da birinci olmuştu.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Milletlerarası Ticaret Odası Dünya Odalar Yarışması’nda başarılı olan odalara plaket takdim etti.

‘En iyi KOBİ ve girişimcilik geliştirme’ ödüllendirildi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Dünya Odalar Yarışması’nda başarılı olan odalara plaket verdi. Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin Ankara’da düzenlenen 65’inci Genel Kurulu’nda konuşan Hisarcıklıoğlu­, ICC’nin ticaretin ve yatırımların artması için çalışan en büyük iş dünyası yapılanması olduğunu bildirdi.

45 MİLYON ÜYE

ICC’nin bu yıl 100’üncü yaşını kutladığını belirten Hisarcıklıoğlu, kuruluşun 100’den fazla ülkede, 45 milyon üye ağıyla 1 milyardan fazla çalışanı temsil ettiğinin altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, ICC’nin zamanla farklı ülkelerden özel sektör temsilcilerini tek çatı altında toplayarak, dünyada ticaretin artırılması ve önündeki engellerin kaldırılması için referans kurum haline geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “ICC’nin uluslararası ticaret alanında yol gösterici etkisi gün geçtikçe artıyor. TOBB çatısı altında faaliyet gösteren ICC Türkiye Milli Komitesi, 1934 yılından bu yana ICC’nin Türkiye temsilciliğini yürütüyor.”

İTO, BTM projeleriyle katıldı

Genel kurul toplantısının ardından Rifat Hisarcıklıoğlu, Brezilya’da yapılan ICC Dünya Odalar Yarışması’nda finale kalan İstanbul Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası ve Konya Sanayi Odası ile en sıra dışı proje kategorisinde birinci olan Gaziantep Ticaret Odası’nı başarılarından dolayı kutlayarak, plaket takdim etti. İstanbul Ticaret Odası adına plaketi, İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran aldı. İstanbul Ticaret Odası, söz konusu yarışmada ‘en iyi KOBİ ve girişimcilik geliştirme projesi’ kategorisinde Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi projeleriyle yer aldı.

HAFTANIN NOTLARI

Winglobal’de finansal modelleme eğitimi
 
Winglobal eğitimleri kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırma Merkezi Koordinatörü Dr. Serkan Yeşilyurt, girişimcilerle bir araya geldi. Dr. Yeşilyurt, BTM Fulya Yerleşkesi’nde girişimcilere ‘Küresel Doğan Startup’lar İçin Finansal Modelleme’ eğitimi verdi.

Girişimciler devlet desteklerini öğrendi

BTM’nin proje ortağı olduğu Ekonomistler Platformu’nun ‘İnofinans’ projesi kapsamında ‘İnofinans Seminerleri-1, Girişimcilere Devlet Destekleri: KOSGEB’ semineri gerçekleştirildi. BTM Fulya Yerleşkesi’ndeki seminerde, KOSGEB uzmanı Kerim Bilir, proje süreçlerinde girişimcilerin neler yapması gerektiğini anlattı.

Startup’lara fikri ve sınai mülkiyet danışmanlığı

Startup’ların ihtiyaçlarına yönelik sunulacak Fikri ve Sınai Mülkiyet Danışmanlığı BTM’de devam ediyor. İstek Patent firması 18 Temmuz günü BTM Fulya Yerleşkesi’nde bu etkinliği gerçekleştirecek. Saat 10.00-16.00 arasındaki etkinliğe marka, patent ve marka tescili gibi konularda danışmanlık ihtiyacı olan girişimcilerin katılması bekleniyor.

Bilgi için: 0212 522 35 62