ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Teknolojideki en yeni ürünler Barselona’da görücüye çıktı

Teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC17), 2 bin 200 firmanın en yeni ürünleri görücüye çıktı. Etkinlikte yer alan 17 Türk firması da Türkiye çatısı altında İstanbul Ticaret Odası’nın organizasyonu ile ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatı yakaladı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Mart 2017 Salı
AA + -

Teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden Mobil Dünya Kongresi (MWC17), İspanya’nın Barselona kentinde 28 Şubat-2 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlendi. Etkinlikte yer alan 17 Türk firması, Türkiye çatısı altında İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) organizasyonu ile ürünlerini dünyaya tanıtma fırsatı yakaladı.

Akıllı cep telefonları ve diz üstü bilgisayarlardan akıllı saatlere kadar birbirinden farklı yeni teknolojilerin tanıtıldığı kongreye 2 bin 200 firma katıldı.

5G İHRAÇ ETMELİYİZ

Fuarda; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, İTO standını ziyaret ederek, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu ve İTO Bilgi Teknolojileri ile Telekomünikasyon Meslek Komitesi üyeleriyle görüşerek bilgi aldı.

Müsteşar Aka, Türkiye’nin 5G teknolojilerini ihraç eden bir ülke olması yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Aka, Türkiye’nin ilk milli ve yerli baz istasyonu ULAK’ın önümüzdeki günlerde bakanlığın bazı projelerinde yurdun çeşitli yerlerinde kullanarak, rüştünü ispat edeceğini kaydetti. Öte yandan ULAK için ilk satış sözleşmesi imzalandı.

100 BİN ZİYARETÇİ

Fuarda ayrıca Türkiye’nin milli standında yer alan firmalar, yeni ürünlerinin lansmanını, küresel bilişim markaları ile birlikte organize etti. Öte yandan Türkiye’nin milli standı, fuardaki tüm ziyaretçiler tarafından da büyük ilgi gördü.

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen kongrenin resmi açılışı İspanya Kralı 6. Felipe tarafından yapılırken, kongreyi 100 binden fazla profesyonel ziyaretçinin gezdiği tahmin ediliyor.

ŞİRKETLER SINAVDA

Mobil Dünya Kongresi’nin en önemli konu başlıklarından biri, şirketlerin teknolojideki dönüşüme nasıl ayak uyduracakları oldu. Bugünün şirketlerinin başarılı olabilmesi için bulut teknolojisi gibi yenilikleri kullanması gerektiği vurgulanıyor. Bu dönüşüm ve gelişimde geç kalan şirketlerin uzun ömürlü olamayacağına dikkat çekildi.

460 MİLYON EURO’LUK KATKI

Mobil Dünya Kongresi nedeniyle Barselona’daki otellerin tam kapasiteyle çalıştığı açıklandı. Kongrenin kente sağladığı ekonomik katkının ise 460 milyon Euro’yu bulduğu tahmin ediliyor.

BU YIL 5 MİLYAR KİŞİ ‘CEP’ KULLANACAK

Kongrede açıklanan bir araştırmaya göre, dünyadaki cep telefonu kullanıcısı sayısı bu yıl 5 milyarın üzerine çıkacak. Geçen yıl 4 milyar 800 milyon olan kullanıcı sayısı 2020’de 5 milyar 700 milyonu bulacak. Ayrıca 5G teknolojisinin de 2025’te dünya nüfusunun 3’te birine hizmet vermesi öngörülüyor.

VESTEL’İN EN YENİSİ TANITILDI

Vestel, Venus ailesinin yeni nesil üst segment modeli Z10’u ilk defa Mobil Dünya Kongresi’nde sergiledi. Z10, 5.2 inç 1920x1080 Full HD IPS Ekranı ile daha canlı, dolgun ve parlak bir ekran deneyimi, geliştirilmiş kamerasıyla kaliteli fotoğraflar ve metal tasarımı ile şık bir görüntü sunuyor.

5G TEKNOLOJİLİ STADYUM

Türk Telekom ve Nokia tarafından 2020’de ticari olarak kullanılmaya başlanacak 5G teknolojisi, 50 bin kişilik bir stadyum demosunda canlandırıldı. Bu sayede sağlık ekiplerinin ihtiyaç anında daha hızlı müdahalede bulunup hayat kurtardığı test edildi. İzleyiciler ise fotoğraf ve videoları saniyeler içinde yükleyip, sosyal medyada paylaşabildi.

ROBOT NÜFUSU İNSANI GEÇECEK

Japon telekomünikasyon ve internet şirketi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, akıllı robotların sayısı 30 yılda insan nüfusunu geçecek. Hatta robotlar insanlardan ‘daha akıllı’ olacak.