ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Venezuela, Türk yatırımcı bekliyor

Venezuela Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Ramon Gordils ve Venezuela Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Venezuela Ekonomik İlişkiler Bakan Yardımcısı Ramon Gordils ve Venezuela Türkiye Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu tarafından ağırlanan Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi, iki ülkenin ticari ilişkilerini geliştirmek için Türkiye’de temaslarda bulunduklarını ifade ettiler. Topçu, Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaretin hem ihracat hem ithalat tarafında önemli oranlarda azaldığına dikkat çekti.Gordils ve Reyes de ticaretin artması için görüşmelere büyük önem verdiklerini söyledi.

KOLAYLIK SAĞLANIYOR

Görüşmede, Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda Venezuela Dışişleri Bankası (Banco de comercio exterior - BANCOEX) Başkanı olan Gordils, THY’nin Karakas’a uçmasının turistik ziyaretler kadar iş adamları için de ciddi bir imkan oluşturduğuna dikkat çekti. Gordils, ayrıca ülkelerinde ekonominin ve enflasyonun arzu edilen istikrara henüz ulaşmasa da durumun ticari ilişkileri etkilemeyeceğini vurguladı. Önceliklerinin ilişkileri ve iş hacmini geliştirmek olduğunu kaydeden Gordils, “İthalat veya ihracat yapan firmalar bizimle temasa geçtiğinde, ticari ilişkiler kurmalarında kolaylık sağlıyoruz. Ayrıca yatırım yapmak isteyen firmalara da yardımcı oluyoruz” dedi. 

90 GÜNE KADAR VİZE YOK 

Ekonomisi büyük oranda petrole bağlı olan Güney Amerika ülkesi Venezuela’nın nüfusu 31 milyon, yüzölçümü 912 bin kilometrekare, GSYİH’sı ise 287 milyar dolar. 2016’da Türkiye’nin 18 milyon dolar ihracat, 65 milyon dolar ithalat yaptığı Venezuela’dan temin edilen mallar arasında ağırlıklı olarak petrol ve işlenmemiş alüminyum dikkat çekiyor. Venezuela, umuma mahsus pasaportlu Türk vatandaşlarından, 90 güne kadar ziyaretlerinde vize istemiyor.