ITO Ticaret logo
  • EURO4,97
    % -0,42
  • DOLAR4,03
    % -0,16
  • ALTIN174,13
    % -0,23

3.7 trilyon dolarlık güç ‘D-8’

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü; Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya arasındaki işbirliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal ilişkileri zenginleştirmek amacıyla 15 Haziran 1997’de kuruldu.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 23 Haziran 2017 Cuma
AA + -

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü; Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya arasındaki işbirliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal ilişkileri zenginleştirmek amacıyla 15 Haziran 1997’de kuruldu. Türkiye’nin ev sahipliğinde bir araya gelen D-8 ülkeleri, İslam dünyasının bölgelerinde öncü ülkeleri olarak dikkati çekiyor. Türkiye ve Endonezya, dünyanın en büyük ekonomilerinin yer aldığı G20’de de bulunuyor.

YOKSULLUKLA MÜCADELE

Örgütün kuruluş deklarasyonunda işbirliği alanları olarak ticaret, sanayi, iletişim, enformasyon, finans, bankacılık, özelleştirme, kırsal kalkınma, bilim, teknoloji, yoksullukla mücadele, insan kaynaklarının geliştirilmesi, tarım, enerji, çevre, sağlık, turizm, kültür ve spor sıralanıyor. D-8 Örgütü’nün yayınladığı verilere göre teşkilat ülkeleri, 2015 itibarıyla toplam 1 milyarı aşkın nüfusa ve 3.7 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaştı. D-8 ülkelerinin ihracat hacmi aynı dönemde 693 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.