ITO Ticaret logo
  • EURO5,56
    % -0,89
  • DOLAR4,74
    % -0,87
  • ALTIN187,00
    % -0,53

Küba ‘özel’ ruhsat vermeyi durdurdu

Küba, 500 binden fazla işçinin istihdam edildiği, gelişmekte olan özel sektöre düzen vermek amacıyla yeni tedbirler aldı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Ağustos 2017 Perşembe
AA + -

Küba, 500 binden fazla işçinin istihdam edildiği, gelişmekte olan özel sektöre düzen vermek amacıyla yeni tedbirler aldı. Yeni tedbirlerin, ülkenin kırılgan ekonomisini modernize etmeye yardımcı olacağını savunan yetkililer, bağımsız çalışmanın geliştirilebileceği meslek kategorilerinin, daha kapsayıcı hale gelmesi için sadeleştirileceğini belirtti.

DÜZENE SOKULDU
Halihazırda faaliyette olan işletmelerin faaliyetlerine devam edebileceği kaydedilirken, bu işletmelerin izin belgelerini ne zaman yenileyeceğine değinilmedi.

Özel sektöre yönelik alınan önlemler kapsamında, kişilerin restoran açmaları, evlerindeki odaları kiralamaları ya da özel öğretmen olarak çalışmaları için verilecek yeni izinlerin, ‘düzensizlikleri’ kontrol altına almak amacıyla askıya alındığını açıklandı.

Hükümetin sokak satıcıları gibi girişimcilere, terzi ve gayrimenkul komisyoncuları gibi meslek gruplarına yönelik izinleri de durdurduğu aktarıldı.

Özel işletmelere verilecek ruhsatların askıya alınması kararının ne zamana kadar devam edeceği bilinmiyor.

567 BİN 982 KİŞİ SERBEST MESLEKTE

Özel sektör, Küba’nın iş gücünün yüzde 12’sini oluşturuyor. Ülkede 567 bin 982 kişi, ‘serbest meslekle’ uğraşıyor. Küba 2010’da, özel sektörün geliştirilmesi planlarının ayrıntısını açıklayarak, 178 faaliyet alanında serbest girişime izin verileceğini ve devletin yeni girişimcilere kredi vermeyi planladığını açıklamıştı.