ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Yakutistan yatırım için ‘ortak’ arıyor

Kuzey Doğu Asya’nın elmas ve gümüş madenleriyle ünlü ülkesi Yakutistan, Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istiyor. Ekim ayında İstanbul’da işbirliği anlaşmaları ve İTO’da B2B görüşmeleri için hazırlanan Yakut Belediyesi yetkilileri, özellikle inşaat projelerine ortak ve yatırımcı arıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 24 Ağustos 2017 Perşembe
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Rusya Federasyonu’nun kuzey doğusunda yer alan Sakha (Yakutistan) Cumhuriyeti’nden bir heyet, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Başkent Yakut Belediye Başkan Yardımcısı Alexander Kanın ile şehrin ekonomi ve kültür dairesi yetkililerinin de yer aldığı heyet, İTO’da Genel Sekreter Ömer Bal tarafından ağırlandı.

İstanbul’da 7-12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek ‘Yakut Şehri Günleri’ etkinliğinin hazırlıkları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüştüklerini belirten Heyet Başkanı Alexander Kanın, ekonomik ve ticari konularda da İTO ile ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getirdi.

Heyette yar alan Yakut Belediyesi’nin ekonomik işler yetkilileri de, “Ekimde İstanbul’da yatırım programımızı tanıtmak istiyoruz. Türk partnerlerimizin ilgi göstereceği içerikte bir program hazırladık” dedi.

İNŞAATTA ORTAKLIK

Özellikle inşaat sektöründeki iş adamlarının birlikte çalışabilecekleri işler için teşvik edici olacağını söyleyen konuk heyet üyeleri, “Yakut şehrinde çok fonksiyonlu bir ticaret merkezi kurma planımız var. İçinde mağazaların yanı sıra aquapark da olacak. Bu merkezin yapılması için inşaat firmalarımız birlikte çalışabilir. Ortak şirket kurarak da bunu yapabiliriz” diye konuştu.

ANLAŞMA HAZIRLIĞI

Yakut Belediye Başkan Yardımcısı Kanın, ekimdeki ziyaretleri sırasında beş konuda anlaşma yapmayı planladıklarını açıkladı. Kanın, “İBB ile kardeş şehir anlaşması, İTO ile işbirliği anlaşması, Teknopark İstanbul ile teknik işbirliği anlaşması, inşaat sektörünün temsilcileri ile anlaşma, otel kompleksi inşaatı için ortaklık anlaşması yapmak istiyoruz” dedi.

TİCARETİ ARTIRALIM

İTO Genel Sekreteri Ömer Bal, iş dünyasını temsil eden en büyük Oda olarak Yakutistan ile ilişkileri geliştirmenin, birçok sektöre yeni iş fırsatları açacağına olan inancını ifade etti. Bal, işbirliği anlaşmaları için çalışmalara başlayacaklarını ve yatırımlar için partner arayışında İTO olarak kuvvetli destek vereceklerini belirtti. Bal, “Yakutistan ile ticaret ve yatırım hacmimiz çok düşük. Bunun geliştirilmesi lazım.

İkili iş görüşmelerine büyük önem veriyoruz. Buraya mümkün olduğu kadar çok iş adamı heyetinin gelmesi, ticaretin gelişmesi için yeni fırsatlar oluşturacak” dedi.

B2B GÖRÜŞMELERİ EKİMDE İTO’DA

Yakut Şehri Belediye Başkan Yardımcısı Alexander Kanın, projeleri için gerekli partneri İstanbul’da bulmayı ümit ettiklerini söyledi. Bu konuda İTO’dan destek beklediklerini kaydeden Kanın, “İTO’da yapmayı planladığımız Yakutistan’daki projeler, yatırımlar için sağlanan destekler ve işbirliği yolları konulu toplantıdan çok ümitliyiz” dedi. 9 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan toplantının ardından Yakut Cumhuriyeti’nden gelecek iş adamları, Türk muhataplarıyla B2B görüşmeleri yapacak.

VERİ MERKEZİ İÇİN UYGUN SOĞUK İKLİM

Dev şirketlerin sanal ortamdaki verileri, dev veri merkezlerine (data center) ihtiyacı artırıyor. ABD’de birçok şirket veri merkezlerini hava sıcaklığı ortalamasının düşük olduğu şehirlerde kuruyor. Yakut heyetinin İTO’daki toplantısında, dev veri merkezleri kurulması da gündeme geldi. Heyet, elmas ve gümüş madenleriyle ünlü ülkelerinin, soğuk iklimi sebebiyle veri merkezi kurmaya da elverişli olduğunu belirtti. Yetkililer, “Asya ülkelerindeki birçok firma, ülkemizde data center kurmak için çalışmalara başladı. Türk firmalarını da Yakut’ta veri merkezi kurmaya davet ediyoruz. Bu tür yatırımlar için de gerekli desteği sağlayacağız” dedi.