ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Singapur ile STA ticareti katlayacak

En geniş kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması olan Türkiye-Singapur STA’sı 1 Ekim’de yürürlüğe giriyor. Yüzlerce üründe gümrük vergilerini sıfırlayacak anlaşma, hizmetler sektörü, kamu alımları ve yatırımlar alanında da iki ülkenin iş dünyasına avantajlar sağlayacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 08 Eylül 2017 Cuma
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Güneydoğu Asya’da stratejik ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için yeni adımlar atan Türkiye, Singapur ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) yürürlüğe koyuyor. 15 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan anlaşma, Singapur ile ihracat ve ithalatta gümrük vergilerini sıfırlayacak. Anlaşma 1 Ekim’de yürürlüğe girecek.
Geçtiğimiz haftalarda Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) Sektörel Diyalog Ortağı olan Türkiye’nin, birlik üyesi Singapur ile yaptığı STA, ilişkilere ayrı bir boyut kazandıracak. Zira bu anlaşma, en geniş kapsamlı ve en derinlikli STA. Türkiye-Singapur STA’sı, mal ticaretinin yanı sıra hizmetler sektörü, kamu alımları ve yatırımlar alanında da iş dünyasına karşılıklı avantajlar sağlayacak.

Anlaşma ana hatlarıyla ihracattaki gümrük vergileri ve harçların sıfırlanmasını öngörüyor. Anlaşma metnine göre taraflardan hiçbiri, diğer taraf ülkesine yönelik eşyanın ihracatında hiçbir gümrük vergisi veya vergi ya da diğer taraf ülkesine ihraç edilen eşya üzerinde iç piyasaya satışa sunulacak benzer eşyaya uygulamanın ötesinde hiçbir iç vergi muhafaza veya tesis etmeyecek.

GÜMRÜK VERGİLERİ

Her bir taraf, diğer taraf menşeli mallara uygulanan gümrük vergilerini, STA metnindeki EK 2-A’da yer alan cetveller ile uyumlu bir şekilde indirecek veya sıfırlayacak. Üç yıl sonra taraflardan herhangi birinin talebi üzerine ithalattaki gümrük vergilerinin indirilmesi ve sıfırlanmasının hızlandırılması ile kapsamının genişletilmesi hususu istişare edilecek.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle gümrük vergisi sıfırlanmayan ürünler için çeşitli aşamalar uygulanacak. Taraflardan birinin cetvelinde ‘üç aşamalandırma’ kategorisinde yer alan kalemlerdeki menşeli eşya üzerindeki gümrük vergileri anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren her yıl için eşit olmak üzere dört aşamada kaldırılacak. Benzer şekilde altı, sekiz ve 11 aşamada indirimle, gümrük vergisinden muaf tutulacak mallar olduğu da belirtildi.

Anlaşmada, tarım ve hayvancılık-tan motor ve sanayi ürünlerine kadar çeşitli tarife cetvelleri de yer alıyor.