ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Altyapı ve otoyolları siz yapın

Endonezya’nın Açe Valisi Irwandi Yusuf, bölgelerinde altyapı ve otoyola ihtiyaç olduğunu belirterek, Türk iş adamlarından özellikle büyük projelerde destek istediklerini söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Ekim 2017 Perşembe
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Endonezya’nın Açe Bölgesi’nden gelen heyeti misafir etti. Açe Valisi Irwandi Yusuf ve Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Herry Sudradjat başkanlığında gelen heyet, İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim ve İTO Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Uluç Hacıhasanoğlu tarafından kabul edildi.

Yapılan toplantıda konuşan Hasan Erkesim, hızlı büyüyen Türkiye ekonomisinden bahsederek, “İTO olarak, bu potansiyeli yurtdışına taşıma konusundaki yükümlülüğümüzün farkındayız. Ülkemizin, Asya’da gelişen ve dünya ekonomisine yön veren ekonomilerle yakın iktisadi ve ticari işbirliği geliştirmesine önem veriyoruz. Bu bağlamda, Asya’nın ve dünyanın en büyük Müslüman ülkesi Endonezya ile ilişkilerimize de büyük önem atfediyoruz” diye konuştu.

1.6 MİLYAR DOLAR

Erkesim, iki ülke arasındaki ticaret hacmine de değinerek, “Endonezya ekonomisi bugün 1 trilyon dolara yakın büyüklükte ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2016’da 1.6 milyar doların biraz üzerindeydi. Tabii ki bu, hedeflenenin çok altında ama önümüzdeki yıllarda bunu artırabilecek potansiyele sahibiz” dedi.

ALTYAPI İHTİYACI

Açe Valisi Irwandi Yusuf ise Avrupa’nın doğusunda, Asya’nın batısında bir köprü olan Türkiye’nin kendileri için önemli bir rol oynadığını belirtti. Yusuf, Açe Bölgesi’nde altyapı konusunda birçok ihtiyaç olduğunu ve otoyol yapılması gerektiğini dile getirerek, Türk iş adamlarından büyük projelerde destek beklediklerini vurguladı.