ITO Ticaret logo
 • EURO5,61
  % 0,17
 • DOLAR4,79
  % -0,29
 • ALTIN189,71
  % 0,69

Yeni İpekyolu’nun merkezi yatırım zirvesi

Çin’in başlattığı yeni İpekyolu ile alternatif ticaretin rotası ortaya çıkmaya başlarken, İTO öncülüğündeki 80 iş adamı, bu rotanın merkezinde bulunan Özbekistan’a ticaretin geliştirilmesi için çıkarma yaptı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi
AA + -

* İTO Başkanı Çağlar: “Orta Asya’nın üreten gücü Özbekistan’ın reform sürecinde Özbek halkı ile birlikte olacağız. Vize konusunda biraz sıkıntımız var ama bu durumu birlikte aşacağımıza inanıyoruz.”

* Özbekistan Başbakan Yardımcısı Kuçkarov:“Yeter ki bize yatırım yapın, ücretsiz bina, arazi tahsis edebiliriz. Gümrük ve vergi imtiyazları dışında başka imtiyazlar da verebiliriz.”

Türkiye ile yeni İpekyolu rotasının merkezinde bulunan Özbekistan arasında ticaretin geliştirilmesi için yeni bir dönem başlıyor. Ekonomide açılım politikasını devreye koyan Özbekistan, Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor.

Bu fırsatı değerlendirmek isteyen İstanbul Ticaret Odası (İTO), Avrasya’nın yeni ilgi odağı Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. İnşaattan enerjiye, tekstilden mobilyaya birçok sektörden 80’i aşkın iş adamıyla Taşkent’e giden İTO, hem sektörel ikili iş görüşmeleri yaptı hem de Özbek-Türk İş Forumu ile yatırım fırsatlarını masaya yatırdı. Forumun açılışında konuşan Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, Türkiye’nin Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu vurgulayarak, “Halklarımız ortak dini ve kültürel değerleri taşıyor. Halklarımız arasındaki işbirliğinin gelişmesini istiyoruz ve Türkiye’yi uzun vadeli stratejik ortak olarak görüyoruz” dedi.

Kuçkarov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerin iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için büyük bir adım atıldığını ifade etti.

Özbekistan’ın yakın dönemde hayata geçirdiği ekonomik reformlardan bahseden Kuçkarov, yabancı yatırımlarla ilgili engellerin kaldırıldığını, tüm sektörlerde liberalleşme adımları gerçekleştirilmekte olduğunu kaydetti.

ÜCRETSİZ BİNA VE ARAZİ

Öncelikli olarak tarım, tekstil, eczacılık, elektrik, kimya, turizm, deri ve ayakkabı sektörlerinde işbirliklerinin yapılabileceğine işaret eden Camşid Kuçkarov, “Cumhurbaşkanımız bize öyle bir talimat verdi ki, Türkiye ile aramızdaki yatırım ve ticaretin geliştirilmesini öncelikli hedef olarak ortaya koydular. En sık görüştüğüm büyükelçi, Türkiye Büyükelçisi Ahmet Şen. Ağustos sonunda İbrahim Çağlar’la İstanbul’da görüştük. Birbirimize ısındık, birbirimizi çok iyi anladık” şeklinde konuştu.

İş dünyası için önceliğin karşılıklı güven olduğunu belirten Kuçkarov, “Devlet büyüklerimiz karşılıklı olarak görüşüyor.
İki lider arasında üst düzey siyasi yakınlık ve irade bulunuyor; bu, iş dünyası için çok önemli bir etken” ifadelerini kullandı.

“Bu foruma çok ümitle bakıyoruz, umutlarımız büyük” diyen Kuçkarov, Türk iş adamlarının Özbekistan’da doğru partnerleri bulacaklarına inandıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in Türk yatırımcıların önünde engel olmaması için kendilerine talimat verdiğini kaydeden Kuçkarov, “Yeter ki yatırım yapın, ücretsiz bina, arazi tahsis edebiliriz. Gümrük ve vergi imtiyazları dışında başka imtiyazlar da verebiliriz” dedi.

İŞ ÇIKARMADAN GİTMEYİZ

İTO Başkanı İbrahim Çağlar da, Özbekistan’ın Çin’in başlattığı yeni İpekyolu projesinin tam merkezinde konumlandığına dikkati çekerek, “İki ülke dilde bir, fikirde birdir. Tarihimiz bir, kökümüz bir… Özümüz bir, yatırımlarda da, ticarette de beraber olmalıyız. Buradan iş çıkarmadan gitmek yok. Hep birlikte oturacağız anlaşacağız, ortaklık kuracağız” diye konuştu. İTO olarak gerek bürokratik işlemlerle ilgili konularda, gerek yatırım veya iş fikri konularında, gerekse her türlü bilginin paylaşımı konusunda Özbek iş adamlarının yanında olduklarını ifade eden Çağlar, “Ayrıca Özbekistan gibi Türkiye’de de birçok iş fırsatı var. Biz İTO olarak her türlü desteğe hazırız” dedi.

Özbekistan’da 21 yıl aradan sonra para birimi Som, konvertible hale getirildi.

ÖZBEKİSTAN’A ‘VİZELERİ KOLAYLAŞTIRMA’ ÇAĞRISI

Konuşmasında Başbakan Yardımcısı Kuçkarov’a seslenen Çağlar, “Vize konusunda biraz sıkıntımız var ama bu durumu sizinle birlikte aşacağımıza inanıyoruz. İTO, bir üyesine kefil olduğunda, birçok ülkeden çok girişli 5 yıl vize alabiliyoruz. Sizden destek bekliyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kuçkarov’un da Çağlar’ın talebini not aldığı görüldü.

Başkan İbrahim Çağlar, Türkiye-Özbekistan dış ticaret hacminin 2000’li yılların başında 168 milyon dolar olduğunu, geçen yıl ise bu rakamın 7.4 katına çıkarak 1 milyar 242 milyon dolara ulaştığını belirtti. Çağlar, “Kısa zamanda 3 milyar dolarları ve hatta üzerini konuşuyor olmalıyız. Bunu başaracak irade ve güç her iki ülkede var” diye konuştu.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, şunları söyledi: “Türkiye ve Özbekistan sadece kara ve hava yollarıyla değil; yüzlerce yıl önce inşa edilen gönülden gönüle uzanan yollarla da birbirine bağlı. Her biri bir medeniyet membası olan; Taşkent’i İstanbul’dan, Semerkant’ı Konya’dan, Buhara’yı Bursa’dan ayrı görmeyiz, göremeyiz. Bugün manevi muhabbetimiz ve tarihi bağlarımız en büyük avantajımızdır.”

Forum ve ikili görüşmelere İTO Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Basiloğlu, Servet Samsama ve İlhan Soylu, İTO Meclis Üyeleri ve İTO Genel Sekreteri Ömer Bal da katıldı.

ÖZBEKİSTAN’DAKİ TÜRK YATIRIMI 1.2 MİLYAR DOLAR

Özbekistan Devlet Yatırım Komitesi Başkanı Azim Ahmedhocayev, Özbekistan’ın kalkınması için planlanan 2017-2021 stratejilerini paylaştı. Özbekistan’daki Türk yatırımlarının 1.2 milyar doları bulduğunu aktaran Ahmedhocayev, ülkede Türk şirketlerinin katılımıyla 441 şirket kurulduğunu bildirdi. Ahmedhocayev, bunlardan 94’ünün yüzde yüz Türk sermayesi ile kurulduğunu vurguladı.

KUÇKAROV FİRMALARLA BİREBİR GÖRÜŞTÜ

Taşkent’e giden İTO, hem sektörel ikili iş görüşmeleri yaptı hem de Özbek-Türk İş Forumu ile yatırım fırsatlarını masaya yatırdı. Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov, Türk firmaları ile beş saate yakın birebir yatırım fırsatlarını görüştü.

‘BİRLEŞGEN ÖZER, BİRLEŞMEGEN TÖZER’

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, İstanbul’un GSYH’ye katkısının yüzde 30 olduğunu hatırlattı. Şen, “Dünyanın 17. büyük ekonomisine ve 80 milyon nüfusa sahip olan Türkiye, Özbekistan’la ilişkilerin güçlendirilmesinin yanındadır” dedi. Türkiye’nin Özbekistan ticaretinin ilk 5 arasında yer aldığını anımsatan Şen, 2017 yılının, Türkiye’deki birçok bakanlık için ilan edilmemiş olsa da Özbekistan yılı olarak belirlendiğini söyledi. Büyükelçi Şen konuşmasını Özbekçe’de, “Birleşen gelişir, birleşmeyen toz olur gider” anlamına gelen “Birleşgen özer, birleşmegen tözer” atasözü ile tamamladı.

TAŞKENT NOTLARI

 • Ziyaretin ilk günü akşamında Özbekistan Başbakan Yardımcısı Camşid Anvaroviç Kuçkarov, İTO heyetine bir resepsiyon verdi.
 • Ertesi gün düzenlenen Özbek-İş Forumu’nun ardından ikili ticaret görüşmelerine geçildi.
 • 2016 yılında Türkiye’nin Özbekistan’a ihracatı 533 milyon dolar, ithalatı ise 709.3 milyon dolar oldu.
 • 2017’nin ilk yedi ayında Özbekistan’a ihracatımız 354 milyon dolar, ithalatımız ise 427 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • Yedi ayda 780 milyon doları aşan toplam ticaretimiz, geçen yılın aynı dönemine göre 55 milyon dolarlık bir artış olduğunu gösteriyor.
 • Özbekistan, Orta Asya’nın en kalabalık ülkesi. Ülkede küçük ölçekli şirketler, ülkenin imalatının yüzde 40’ını oluşturuyor.
 • Tarım sektörünün yüzde 98’i özel sektörün elinde.

Çok net yatırım teklifleri gördüm

İmalatçı KOBİ’leri bekliyorlar