ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

5 lider 14 ülkeyi birbirine bağladı

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Özbekistan liderleri, Bakü, Tiflis ve Kars Demiryolu Projesi’nin son çivisini birlikte Bakü’de çaktı. Demiryolu, Londra’dan Pekin’e kadar 14 ülkeyi birbirine bağlayacak

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu (BTK) hattının açılışı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili temsili çivi çakma törenine katıldı.

Londra’dan Pekin’e kesintisiz 838 kilometrelik demiryolu bağlantısı kuran Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, törenle hizmete girdi. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de beş ülke liderinin katıldığı açılışta, tarihi hatta son çivi çakıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’na ilişkin, “Böyle bir hattın bölgemize getirisi sadece ekonomik olmayacak. Proje, siyasi olarak barış, güvenlik, istikrar ve sosyal olarak refah getirecek, yük ve insan hareketliliği yanında bilgi hareketliliğiyle de ülkelerimizin beşeri gelişimine katkı sağlayacak” dedi.

İSTİKBAL İÇİN ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün içinde bulunduğumuz dönemin ötesinde istikbalimiz bakımından çok önemli bir adım atıyoruz. Bu törenle de Asya’yı, Avrupa’yı ve Afrika’yı birbirine bağlama hedefiyle başlatılan yeni İpek Yolu girişiminin halkalarından birini hizmete alıyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun ilk seferinin gerçekleşmesiyle orta koridor projesinin en önemli ayağı tamamlanmış oluyor. Böylece Londra’dan Çin’e kesintisiz demiryolu bağlantısı kurulduğunu da ilan ediyoruz. Kararlılığımızın ve vizyonumuzun eseri olan bu proje hepimizin ortak başarısı” diye konuştu.

MUAZZAM POTANSİYEL

Stratejik bir coğrafyada bulunduklarını belirten Erdoğan, bölgenin ulaşımdan ticarete, turizmden enerjiye muazzam bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Erdoğan, şöyle devam etti: “Azerbaycan’ın Alat Limanı ile sadece üç ülkeyi değil tüm Orta Asya Cumhuriyetlerini, Batı ulaştırma güzergahlarına bağlamış oluyoruz. Aynı şekilde Türkmenistan’ı Türkmenbaşı Limanı üzerinden, Kazakistan’ı da Aktau Limanı üzerinden Avrupa’ya bağlıyoruz.”

240 MİLYON TON YÜK

Erdoğan projenin, tarihi İpek Yolu üzerinde zaman ve mesafe olarak nakliyatçılar için en avantajlı imkanları sunacağını kaydetti. Erdoğan, “Şu an Çin üzerinden Avrupa’ya giden yük miktarı 240 milyon tonun üzerinde. Ülkelerimizden geçen orta koridordan bu yükün yüzde 10’unun taşınması halinde bile 24 milyon ton ilave yük taşınmış olacak” dedi.

PROJEDE 76 KİLOMETRE TÜRKİYE’DEN GEÇİYOR

Tarihi İpek Yolu’nu canlandıracak Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu’nda ilk tren yola çıktı. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ın ortak projesi kapsamında inşa edilen ve uzunluğu 838 kilometre olan demiryolunun 76 kilometresi Türkiye, 259 kilometresi Gürcistan, 503 kilometresi ise Azerbaycan topraklarından geçiyor. Açılış konuşmalarının ardından Kazakistan’dan getirilen tahılın taşındığı treni Türkiye’ye uğurlayan liderler, başka bir trenle limandan Alat İstasyonu’na 12 dakika süren bir yolculuk yaptı.

İLK SEFERDE TAHIL MERSİN’E TAŞINIYOR

İlk seferde, Kazakistan’dan getirilen tahılın bulunduğu yük konteyneri Alat İstasyonu’ndan Mersin Limanı’na taşınıyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’yla, bölgedeki taşıma potansiyelinin değerlendirilmesi için Asya ile Avrupa arasındaki eski tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlendirilmesi hedefleniyor.

LONDRA’DAN PEKİN’E KESİNTİSİZ GİDİLECEK

Hattın devreye girmesiyle Londra’dan Pekin’e kesintisiz demiryoluyla ulaşmak mümkün hale geldi. Hatla Çin’den yola çıkan yükün Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden Hazar Denizi ile Bakü Alat Limanı’na, oradan da Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması öngörülüyor.

DÖRT İSTASYON ÜÇ KÖPRÜ

Hattın Türkiye bölümünde dört istasyon, üç köprü ile 76 kilometrelik demiryolu inşa edildi. Türkiye ile Gürcistan sınır geçişinin sağlandığı tünelin 2 bin 375 metresi Türkiye, 2 bin 70 metresi ise Gürcistan topraklarında bulunuyor.

YILLIK 1 MİLYON YOLCU 6.5 MİLYON TON YÜK

İlk etapta hatla yıllık 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşınabilecek. Taşıma kapasitesinin 2034’e kadar 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yüke çıkartılması planlanıyor. Taşınacak ürünler, Çin’den Avrupa’ya demiryoluyla 15 günde ulaşabilecek.