ITO Ticaret logo

Bİn Arap yatırımcı İstanbul için geldi

Gayrimenkul sektörü, bin Arap yatırımcıyla İstanbul’da buluştu. 10’uncu Türk Arap Zirvesi kapsamında düzenlenen iki fuarda, İstanbul’un gayrimenkul sektöründeki fırsatları anlatıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Aralık 2017 Perşembe
AA + -

Gayrimenkul sektöründe faaliyet yürüten Arap yatırımcılar ile Türk markaları, İstanbul’daki 10’uncu Arap Zirvesi’nde buluştu. Zirveye yaklaşık bin Arap yatırımcı katıldı. 10’uncu Türk Arap Zirvesi olan 4. Türk-Arap Yapı-İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri, İç Mimari, Mobilya Fuarı ile 1. Türk-Arap Gayrimenkul, Proje, Yatırım, Finansman Fuarı, İşbirliği Organizasyonu’na büyük ilgi gösterildi.

TÜRKİYE SİZİN DE EVİNİZ

Organizasyona katılarak Arap yatırımcılara çağrıda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda sizin de eviniz. Türkiye, burada ne yatırım yapmak isterseniz, hukukunuz sonuna kadar korunmak suretiyle size ait” dedi. 

GÜÇLERİ BİRLEŞTİRELİM

Çelik, şunları dile getirdi: “Dünyanın ne tarafından gelirse gelsin o yatırımcılarımızın tamamen yanında oluruz. İmkanlarımızı sizler için sarf ederiz, sizlerin hak ve hukukunu koruruz. Yaptığınız yatırım sonuna kadar korunmak suretiyle burası size ait diyebiliriz. Yasalarımız bunu emrediyor. Ben güçlerimizi birleştirip beraber olmamızı istiyorum. Fikirlerimizi birleştirelim ve bilimsel diplomatik faaliyetler gerçekleştirelim. Üniversitelerimizin bilim anlayışını artıralım, bilimsel işbirliklerimizi geliştirelim. Sanayi ve ticari faaliyetlerimiz de böylece daha iyi ilerler.”

PARLAYAN KENT İSTANBUL

Zirvede konuşma yapan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ise Arap yatırımcılara İstanbul’un son yıllarda hızlanan kentsel dönüşümü ve artan ticari potansiyeli ile ilgili bilgi verdi. Çağlar, bu alanda Oda olarak yaptıkları ulusal ve uluslararası çalışmaları anlattı. Çağlar, İstanbul’un, önümüzdeki dönemin yıldızı parlayan kentleri arasında başı çektiğini belirterek, “Tüm yatırımcılara kapımız açık. İTO olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

GELİŞMEYE KATKI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü de “Türkiye’ye gelen iş adamları ve bürokratlar, bu tür organizasyonlara katılarak, ülkelerine döndüklerinde Türkiye’de büyük fırsatlar olduğunu anlatıyorlar. Ayrıca yatırımlarını da anlatarak Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlıyorlar. Sonuç olarak Türkiye’ye yatırımcı gelmesinde etkili oluyorlar” dedi.