ITO Ticaret logo

ABD ‘zayıf dolar’ için soğuk savaş mı yürütüyor?

Geçen yıldan bu yana değer kaybeden ABD dolarındaki düşüşün, Trump yönetimi tarafından sürdürülen bir kampanya olduğu öne sürülüyor. Bu iddiaya göre Trump, ‘zayıf dolar’ politikası ile ABD’nin dış ticaret açığını kapatmayı planlıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Şubat 2018 Pazartesi
AA + -

HABER: CANAN BİLGİN

Dünyanın önde gelen para birimlerine oranla en zayıf seviyede seyreden ABD doları, geçen yılın başından bu yana neredeyse yüzde 13 değer kaybetti. CNN International’da yayınlanan habere göre ekonomistler, bu düşüşün kısmen de olsa ABD hükümetinin tercihinin sonucu olduğunu söylüyor. Hatta ‘zayıf dolar’ politikasının, Avrupa ve Japonya gibi büyük ticaret ortakları karşısında Amerikan ekonomisini güçlendirmeyi amaçlayan ‘planlı’ bir kampanya olduğunu savunanlar var.

YATIRIMCIYA TEŞVİK

CNN’in haberine göre Amerikan ekonomisi sağlıklı bir şekilde büyüyor ve ABD Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltme yolunda. Bu durumun da doların güçlenmesini desteklemesi bekleniyor. Ancak ABD hükümetinin bazı yorumları ve eylemleri, yatırımcıları, doların değerini daha da düşürmeye teşvik ediyor. Yatırım şirketi Pimco’nun ekonomisti Joachim Fels, Trump yönetiminin ‘soğuk para savaşı’ ile meşgul olduğunu ve kazandığını söyledi. Fels, savaşın, para piyasalarına doğrudan müdahale yerine sözcükler ve ‘örtülü’ eylemler şeklinde yürütüldüğünü savundu.

Fels, Trump yönetiminin vergileri düşürme ve harcamaları artırma hamlelerine işaret ederek, “Yanlış zamanlama; ekonomi zaten iyi durumda” yorumunu yaptı. Fels’e göre tedbirler daha fazla devlet borçlanmasına ve yatırımcıların hazine tahvilleri gibi kendi dolar varlıklarına daha az istekli hale gelmesine neden olacak. “Bu tür politikalar piyasalara kapalı ama aslında çok açık bir sinyal gönderiyor” diyen Fels, hedefin daha zayıf bir dolar olduğunu ve piyasaların da bu sinyali kavradığını belirtti. CNN’in haberinde, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Davos’ta yaptığı ‘zayıf dolar’ açıklamasının da doların düşüş eğilimine katkıda bulunduğu kaydedildi. Mnuchin, “Zayıf dolar ABD dış ticareti için olumlu” dedi, ancak daha sonra sözlerini geri çekerek doları düşürmek gibi bir niyeti olmadığını belirtti. Mnuchin’in açıklamasından sonra ABD Başkanı Donald Trump da, “Güçlü dolar istiyorum” diye konuştu.

TİCARET AÇIĞI İÇİN

Araştırma şirketi Gavekal’ın kıdemli analisti Arthur Kroeber, Trump’ın ABD’nin dış ticaret açığını azaltmak istediğini hatırlatarak, “ABD’nin dış ticaretteki cari işlemler açığının önemli ölçüde azaltılması için doların daha da düşmesi gerekir” dedi.

CNN’in haberinde, “Zayıf bir para biriminin avantajı, ülkenin ihracatını ucuza getirir. Bu da talebi artırır. Dolar, ABD Merkez Bankası’ndan da fazla destek almıyor” yorumu yapıldı.

ASYA İÇİN RİSK ARTIYOR

Asya merkezli finans, ekonomi ve politika dergisi Japon Nikkei Asian Review’da yayınlanan bir köşe yazısında da “Trump’ın döviz savaşı Asya için riskleri artırıyor” uyarısında bulunuldu.

EURO DAHA CAZİP

ABD hükümetinin doların değerini düşürme çabası içinde olduğu fikrini kabul etmeyen piyasa gözlemcileri de var. Bu tezi savunanlara göre, Avrupa’da Almanya ve Fransa gibi ekonomilerin ivme kazanması yatırımcıları Euro’ya teşvik ediyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programını beklenilenden daha erken sonlandırabile-ceğini ileri sürüyorlar. Bu da Avrupa tahvil getirilerini artıracak ve Euro’yu daha cazip hale getirecek.

KİMSE DÖVİZ SAVAŞI İSTEMİYOR

Döviz ticareti yapan AxiTrader’ın stratejisti Greg McKenna’ya göre, doların daha da zayıflaması halinde yatırımcılar hazine bonoları için daha yüksek faiz talep edecek. Bu, ABD’nin milli borç artışını hızlandıracak. McKenna, “Büyük merkez bankaları küresel finans krizinden bu yana ‘ticaret ortakları’ ile birlikte çalışmaya daha yatkın. Kimse döviz­­ savaşı istemiyor” dedi.