ITO Ticaret logo

1 trilyon dolara önce kim ulaşacak?

Değeri 860 milyar doları bulan Apple, 1 trilyon dolarlık marka ünvanına en yakın isim. Alphabet’in değeri 817 bin dolara koşarken, Amazon 700 milyar doların altında.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Şubat 2018 Pazartesi
AA + -

ABD’nin üç teknoloji devi, 1 trilyon dolarlık marka hedefine ulaşmak için birbirleriyle yarışıyor. Peki, ilk trilyon dolarlık şirket ünvanını hangisi alacak?
İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, değeri 860 milyar doları bulan Apple, 1 trilyon dolarlık markaya en yakın olan şirket. Alphabet’in değeri 817 bin dolar iken Amazon 700 milyar doların altında. Apple’ın yarışı kazanması, piyasaya en son sürdüğü yeni telefonu iPhone X’e bağlı. Ancak son raporlar Apple’ın üretim hedeflerini neredeyse yarıya düşürebileceğine işaret ediyor.
iPhone X satışları mütevazı olsa dahi şirketin bu yıl yüzde 10’dan fazla gelir artışı açıklaması bekleniyor.

DÜNYANIN EN ZENGİNİ

e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon da bu yarışın ilk kazananı olabilir. Serveti geçtiğimiz yıl 92.8 milyar dolara ulaşan Genel Müdür Jeff Bezos, dünyanın en zengin adamı. Şirketinin hisse fiyatları 2017’de yüzde 50’den fazla yükseldi. Portföyüne ABD’nin ünlü market zinciri Whole Foods’u da katan Amazon’un, artan sinerji fırsatlarıyla birlikte fiyatını yükselteceği belirtiliyor.

GELİRİNİ ARTIRMALI

Google’ın tüm hizmetlerini tek çatı altında topladığı ana şirketi Alphabet ise bir trilyon dolarlık marka değerine ulaşmak için reklam dışındaki alanlarda da gelirini artırmak zorunda. Şirketin donanım konusunda Apple ile aynı ligde olmadığı, ancak umut verici işaretlerin yatırımcıların memnuniyetini artıracağı belirtiliyor. Google’ın yapay zekadaki pazar hakimiyeti de Amazon Web Hizmetleri’ndeki boşluğu kapatabilir.