ITO Ticaret logo

Cezayir ile 1 milyar dolarlık anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika turunun ilk ayağı olan Cezayir’de, Türk ve Cezayirli enerji şirketlerinin Adana’da petro kimya tesisi kurmak için 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladığının müjdesini verdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 06 Mart 2018 Salı
AA + -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’i bölgesinde bir istikrar adası olarak gördüklerini belirterek, “Afrika’daki en büyük ticaret ortağımız Cezayir. Böylesi potansiyele sahip iki ülke için 3.5 milyar dolarlık ticaret hacmi az. Bu rakamı ilk etapta 5, ardından 10 milyar dolara çıkarabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Cezayir, Moritanya, Mali ve Senegal’i kapsayan Batı Afrika turunun ilk durağı Cezayir’de temaslarda bulundu. Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak eşlik etti. İş adamlarının da yer aldığı Batı Afrika turuna, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran ve Meclis Üyeleri de katıldı. Bu kapsamda iki ülke arasında farklı alanlarda işbirliğini öngören 7 anlaşma imzalandı.

BAŞARI HİKAYESİ

DEİK’in düzenlediği ve iki ülke iş dünyasını bir araya getiren Türk-Cezayir İş Forumu’na Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında ticaretin gelişeceğini söyledi. Erdoğan, “Yıllık ortalama büyümemiz yüzde 5.7. Kişi başına milli gelirimizi 12 bin dolar düzeyine çıkardık. Toplam milli gelir bakımından dünyada 17’nci, satın alma paritesine göre ise 13’üncü sıradayız. İhracat rakamını 158 milyar dolara çıkardık. Turist sayısı da 32 milyona ulaştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moritanya’daki temaslarının ardından Senegal’in başkenti Dakar’a geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Uluslararası Blaise Diagne Havalimanı’nda Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ve eşi Meryem Faye Sall tarafından karşılandı.

IMF BORÇ İSTEDİ

Türkiye’nin IMF’ye olan 23.5 milyar dolarlık borcu 2013’te sıfırladığını ve IMF’nin Türkiye’den 5 milyar Euro borç istediğini anlatan Erdoğan, “Arkadaşlarım ‘verelim mi?’ diye sordular, ‘verin’ dedim. Fakat IMF baktı ki ciddiyiz, parayı almaktan vazgeçti” dedi. Erdoğan, sağlık hizmetlerini yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada marka olacak düzeye çıkarttıklarını da bildirdi.

Erdoğan, “6 milyar dolarlık insani ve kalkınma yardımıyla dünyanın her köşesindeki mazlumlara el uzattık” dedi. Erdoğan, dünyada inşası süren 10 büyük projenin 6’sının da Türkiye’de olduğuna dikkat çekti.

EN ÇOK İSTİHDAMI TÜRKLER SAĞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk şirketlerinin, Cezayir’de en fazla istihdam sağlayanların başında geldiğini vurguladı. Erdoğan, şunları söyledi: “Yatırımda çok daha iyi noktaya gelerek bunu artıracağız. Cezayir’in öncelik verdiği tarım, gıda, turizm ve enerjide iş adamlarımız için yatırım imkanları var. Bunlar aynı zamanda Türk özel sektörünün de güçlü olduğu alanlar. İş dünyamızın temsilcilerini Cezayir’deki imkanları değerlendirmeye davet ediyorum. Türkiye, Cezayir ile tarımda her türlü işbirliğine açık. Gıda, tekstil ve demir-çelik ihracatı konusunda Cezayir’in potansiyeli var.
İş adamlarımızın Cezayir’deki çalışmaları ne kadar kolaylaşırsa yatırımlar ve ticaretimiz de o derece artacak. Özellikle enerjideki işbirliğimizi ilerletmeliyiz. Bu konuda destekte kararlıyız.”

İŞBİRLİĞİNİ DAHA İLERİ TAŞIYALIM

Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, iki ülke ilişkilerini her alanda ileri taşımak istediklerini söyledi. Uyahya, Türkiye-Cezayir İş Forumu’ndaki konuşmasında, “Cezayir’in ithalatında 7’nci olan Türkiye, 2015 itibarıyla Cezayir’de 3.5 milyar dolarlık yatırımla en çok proje alan 4’üncü ülke” diye konuştu.

SIRA SERBEST TİCARET ANLAŞMASINDA

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türk firmalarının Cezayir’de önemli yatırımlar yaptığını belirterek, “Müteahhitlerimiz birçok projeye imza atıyor. Cezayir’de altyapı, baraj, karayolu ve demiryolu projelerinde varlığımızı sürdürmeliyiz. Sıra, imzalanacak serbest ticaret anlaşmasında” dedi.

İKİ ÜLKE TİCARETİNİN BÜYÜMESİNE VESİLE OLSUN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Afrika turuna katılan İTO Başkanı Öztürk Oran, twitter’dan, “Cezayir iş forumu Cumhurbaşkanımız ve Cezayir Başbakanı’nın katılımı ile başladı. Her iki ülke ticaretinin büyümesine vesile olur inşallah” mesajını paylaştı.

MORİTANYA’DA 7 ANLAŞMA İMZALANDI

Batı Afrika turu kapsamında Cezayir’deki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gezisinin ikinci ayağı Moritanya’da büyük coşkuyla karşılandı. Erdoğan, mevkidaşı Muhammed Veled Abdulaziz ile baş başa görüştü. Heyetler arası görüşmelerin de yapıldığı ziyaret kapsamında iki ülke arasında şu anlaşmalar imzalandı:

  • Balıkçılık ve Deniz Ekonomisi Alanında İşbirliği Anlaşması
  • Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı
  • Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma
  • Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması
  • Hidrokarbon, Maden ve Mineraller Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
  • Diasporaya Dair Konularda İkili İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı
  • Türkiye Maarif Vakfı ile Moritanya Arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması ile Yüksek Öğrenim Bursları Alanında İşbirliği Protokolü