ITO Ticaret logo

Bitcoin’i unutun, fintech’e yatırım yapın

İnovatif iş modelleriyle finans hizmetlerinde yeni bir devrim başlatan fintech pazarı hızla büyüyor. Kriz kahini olarak tanınan ABD’li ekonomist Nouriel Roubini, yatırımcıları, geçtiğimiz yıl 17.4 milyar dolar yatırım çeken fintech pazarına davet ederek, “Bitcoin’i unutun, fintech firmalarına yatırım yapın. Bir gecede zenginleşmeyeceksiniz ancak daha akıllı bir yatırım yapmış olacaksınız” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Mart 2018 Çarşamba
AA + -

HABER: CANAN BİLGİN

Kriz kahini olarak tanınan ABD’li ekonomist Nouriel Roubini, yatırımcıları kripto para birimleri yerine fintech pazarına yatırıma davet etti. Roubini, “Blokchain’i, bitcoin’i, diğer kripto para birimlerini unutun. Gerçek iş modelleri ile finans hizmetlerinde devrim yaratmaya yelken açan fintech firmalarına yatırım yapmaya başlayın. Bir gecede zenginleşmeyeceksiniz; ancak daha akıllı bir yatırım yapmış olacaksınız” dedi.

Finansal teknoloji (fintech) şirketleri, inovatif ürün ve iş modelleriyle finans sektörünü yeniden şekillendiriyor. Finansal hizmetler endüstrisinde devrim yaratan fintech şirketleri, bankalarla tüketiciler arasındaki ilişkileri değiştirerek mobil ödeme sistemleri, yatırım yönetimi, kredi, mevduat, finansal yazılım gibi alanlarda yenilikçi çözümler sunuyor. Fintech şirketleri daha hızlı, ucuz ve efektif olan bu işlemlerinde nesnelerin interneti, yapay zeka, büyük veri başta olmak üzere teknolojiyi kullanıyor.

150 MİLYAR DOLARI AŞAR

CNBC’de yayınlanan habere göre, dünya çapında hızla gelişen fintech pazarına geçen yıl 17.4 milyar dolar yatırım yapıldı. PricewaterhouseCoopers’ın araştırmasına göre dünyada fintech alanındaki yatırımlar önümüzdeki 3-5 yıl içinde toplam 150 milyar doları geçecek. Finansal hizmetler sektöründe yeni teknolojilere yatırım yapmayan geleneksel şirketler ise rekabette geride kalacak.

START-UP’LAR DA KATILDI

HSBC ve Credit Suisse gibi dünyanın önde gelen bankalarının çoğunun kendi fintech fikirlerini geliştirdiği pazarda, şimdiye kadar 1.000’in üzerinde start-up, farklı yıkıcı iş modelleriyle sektörde yerini almaya çabalıyor.

TÜRKİYE’DE YATIRIM ARTIYOR

Türkiye’de de hızla gelişen fintech işlem hacminin yaklaşık 17 milyar dolar olduğu ve yatırımların artmaya devam edeceği öngörülüyor. Türkiye’de ödeme hizmetleri ve bankacılık işlemlerine yoğunlaşan fintech şirketleri yatırım, sigorta, finansman, kişisel finans yönetimi ve kurumsal finansman alanlarında da yatırımlara başladı.

Teknolojinin finansla kesiştiği ve finansal hizmetleri daha verimli hale getiren her gelişme, birer fintech örneği oluşturuyor. İşte CNBC’de yayınlanan habere göre tasarrufları yönetmenin teknolojik yolları…

KRİPTO PARALAR ŞİFRELEME KULLANIYOR

Fintech dünyasında tüccarlar tarafından kullanılan ilk ve en ünlü kripto para birimlerinden biri bitcoin. Bitcoin gibi popüler bir sanal para birimi olan ve kripto para borsalarında işlem gören ethereum’un da yatırımcısı günden güne artıyor. Kripto paralar, güvenlik açısından kriptoloji (şifreleme) bilimini kullanıyor; herhangi bir banka, hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilmiyor. Yeni nesil kripto paralar arasında Litecoin, Ripple ve Dash (Digital Cash) gibi diğer sanal para birimleri de mevcut.

DOLANDIRICILIĞI ÖNLÜYOR

Fintech’in alt sektörlerinden regtech (düzenleyici teknoloji), firmaların finansal uyumluluk kurallarını yerine getirmesine yardımcı oluyor. Firmaların yasal düzenlemelere uyum süreçlerine zaman ve maliyet açısından çözüm sunan regtech, işletmelerin yönetimini de kolaylaştırıyor. Regtech’in temel özelliklerinden biri de, kara para aklama ile mücadele kurallarını otomatikleştirmek ve dolandırıcılığı önlemek için finansal kuruluşların müşterilerini tanımlayan KYC (Müşterinizi Tanıyan) süreçleri. Regtech bazlı çözümlerle bankaların yılda 2.7 milyar sterlin tasarruf sağlayabileceği belirtiliyor.

SİGORTA MASRAFLARINI AZALTIYOR

Fintech’in bir alt kümesi olan insurtech, sigorta endüstrisinin verimliliğini güçlendirmek ve firmaların daha dijital, daha hızlı hizmet sunmalarına yardımcı olan inovatif çözümler üretiyor. Insurtech ile sektörde faaliyet gösteren firmalar için daha fazla kullanıcıya ulaşmaya, poliçe sahipleri içinse masrafları azaltmaya yönelik çözümler geliştiriliyor. Fransız IT firması Capgemini ve sigorta şirketi Efma’nın hazırladığı rapora göre, insurtech start-up’larının ortaya çıkmasıyla birlikte geleneksel sigorta şirketleri rekabet baskısıyla karşı karşıya.

İLK DİJİTAL PARA ARZI

Kripto paraların halka arzı olarak tanımlanan initial coin offering (ICO), blokchain kullanan startup’lar için bir kitle fonlaması. Yatırım almak isteyen bir startup, bu teknoloji ile kendi tasarladığı sınırlı sayıda kripto parayı nakit karşılığında satarak fon temin edebilir. ICO’lar, bir şirketin hisse senetlerinin ilk kez yatırımcılara satıldığı halka arz işlemlerine benziyor. Ancak ICO’lar yatırımcılardan ziyade projenin destekçilerine hitap ediyor.

AÇIK BANKACILIK

Bankalar ve finans kuruluşları açık bankacılık sistemiyle müşterilere ait finansal verileri diğer kurum ve kuruluşlarla paylaşabiliyor. Farklı finans programlarının birbirleriyle iletişim kurmasına izin veren kodları, uygulama programlama arayüzlerini (API) kullanarak bir network oluşturup şeffaf bilgi paylaşımı sağlayabiliyorlar. Fintech şirketleri de sisteme entegre edilebiliyor. Açık bankacılık ile işlemler hem daha kolay hem de daha kısa sürede gerçekleştiriliyor. Özellikle birden fazla bankayla çalışanlar, tüm işlemleri tek bir uygulamayla kontrol edebiliyor.

ROBO-DANIŞMANLAR İŞ BAŞINDA

Yatırımlarınızı yönetmenize yardımcı olan teknolojilerden bir diğeri de robo-danışmanlar. Robo- danışmanlar, finansal algoritmaları kullanarak yatırım tavsiyelerini otomatikleştiren platformlar olarak tanımlanıyor. Portföy yöneticilerine ihtiyacı sınırlayan bu teknoloji, portföy yönetim maliyetini de önemli ölçüde düşürüyor.

BANKADA HESABI OLMAYANLAR

Gelişmekte olan piyasalarda faaliyet gösteren fintech şirketleri için en önemli alanlardan biri de bankalara veya finansal hizmetlere erişimi olmayan dezavantajlı ve düşük gelirli kesim. Piyasanın aktörleri bu kesimi de sisteme entegre edebilen dijital çözümler sunuyor. ABD’de finansal hizmetlere erişimi olmayan 10 milyon kişinin bulunduğu tahmin ediliyor.

TOHUM HIZLANDIRICILARI

‘Tohum hızlandırıcıları’ olarak da bilinen hızlandırıcılar, finansal kuruluşlar tarafından fintech start-up’larına danışmanlık yapmak ve bunlarla çalışmak için yürürlüğe konulan programlardır.

Fintech hızlandırıcıları özel ya da kamu tarafından finanse edilebilir. İngiltere Merkez Bankası Bank of England’dan Barclays’a kadar birçok büyük banka bu programlardan yararlanıyor.

3 YILDA 122 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’nin raporuna göre, olgunlaşan ve yatırımcılar için fırsat sunan fintech pazarı, son üç yılda 122 milyar dolarlık yatırımla rekora koştu. Fintech piyasasında 2017’de yatırım hacmi 31 milyar dolar olarak gerçekleşti. Özel sermaye işlemleri sayısı 139’a ulaştı, yatırım hacmi de 17 milyar dolar oldu. Girişim sermayesi işlemleri de 2017’de 1.000 adeti geçti. Fintech birleşme ve satın alma anlaşmalarının sayısı ise 336’ya ulaştı.

Dünya çapındaki Fintech yatırımlarının bölgesel olarak yorumlandığı raporda ‘aslan payı’nı 149 işlemde 5.8 milyar dolar yatırımla ABD aldı. Avrupa da hız kesmedi, 2017’nin dördüncü çeyreğinde 94 işlemde 2 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. Asya’da 2016 yılında 10 milyar doların üzerindeki fintech yatırımları, 2017 yılında 3.85 milyar dolara geriledi. Asya’daki yatırımların düşmesinde Çin’in frene basması etkili oldu.

AKILLI SÖZLEŞMELERLE TASARRUF

Akıllı sözleşmeler, alıcılar ve satıcılar arasındaki sözleşmeleri otomatik olarak yürüten bilgisayar programları. Genellikle blokchain tabanlı olan akıllı sözleşmeler, işlemlerde hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlıyor.

BİR GECEDE ZENGİNLEŞMEYECEKSİNİZ AMA…

ABD’li ekonomist Nouriel Roubini, tüm finansal balonların anasının bitcoin olduğunu söyledi. Roubini, marketwatch.com’da yayınlanan makalesinde, finans hizmetler endüstrisinin devrim geçirdiğini, ancak bunun itici gücünün bitcoin, kripto para birimleri veya blockchain değil, yapay zeka, büyük veri ve nesnelerin interneti olduğunu söyledi.

Kripto para birimlerinin özellikle de bitcoin’in yatırım için güvenli olmadığını savunan Roubini, “Bitcoin’de hiçbir şey fiyatlandırılamıyor. Fiyatı tek bir günde yüzde 20 ila yüzde 30 dalgalanabilir” dedi.

Blokchain teknolojisinin kripto para birimlerinden daha fazla potansiyele sahip olduğunu, ancak hâlâ önünde büyük engeller bulunduğunu belirten Roubini, “Blokchain’i, bitcoin’i, diğer kripto para birimlerini unutun ve gerçek iş modelleri ile finans hizmetlerinde devrim yaratmaya yelken açan fintech firmalarına yatırım yapmaya başlayın. Bir gecede zenginleşmeyeceksiniz; ancak daha akıllı bir yatırım yapmış olacaksınız” dedi.