ITO Ticaret logo

Moskova’dan ‘kompakt’ yatırım teklifi

Moskova Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ile yapılan ikili iş görüşmelerinde konuşan İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, ticaretin gelişmesinde Odalara da iş düştüğünü söyledi. Moskovalı yetkililer ise Moskova’da kompakt işletmelerin yatırım için daha ideal olduğunu anlattı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 03 Nisan 2018 Salı
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Moskova Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir heyet, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Rus iş insanlarından oluşan heyet, düzenlenen toplantı sonrasında Türk firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Toplantıda açılış konuşmasını yapan İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Türk-Rus ticari ilişkilerine değinerek, 2017’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 584 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirtti.

DÜŞÜŞ TELAFİ EDİLDİ

Topçu, 2016’daki düşüşe de değinerek, konuşmasına şöyle devam etti: “İlişkilerimizde kısa bir süre önce yaşanan sorunlardan dolayı 2016’da bu rakam 467 milyar dolar düzeyine gerilemişti. Bu sorunların geleceğimize gölge düşürmesine izin verilmemeli. 2013’te ulaşılan 842 milyar dolar ticaret hacmini en kısa zamanda daha yüksek seviyelere çıkarmanın çabası içinde olmalıyız.”

OLUMLU GELİŞMELER

Dursun Topçu, Soçi’de 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gerçekleştirdiği görüşmenin ticari ilişkiler açısından olumlu sonuçlar doğurduğunu da vurguladı. Topçu, “Bu olumlu gelişmeler, Rusya tarafından dış ticaretle ilgili bazı kısıtlamaların ve Türk vatandaşlarının Rusya’da istihdam edilmelerine yönelik engellerin kaldırılması, Türk şirketlerinin bazı sektörlerde çalışmalarına yönelik yasakların iptal edilmesi ve Rusya’ya vizesiz seyahat edebilecek Türk vatandaşlarının kapsamının genişletilmesidir” dedi.

ODALARA GÖREV DÜŞÜYOR

Konuşmasının sonunda ticaret potansiyelini artırmak için ticaret odalarına da önemli görevler düştüğünü belirten Topçu, şöyle konuştu: “İki ülkedeki yatırım, ticaret potansiyeli ve işbirliği alanlarının belirlenerek, bu konuda iş adamlarımızın bilgilendirilmesi, bugünkü gibi karşılıklı heyet ziyaretlerinin düzenlenmesi ticaretin gelişimine büyük katkı sağlayacak. Burada medikalden biyoteknolojiye 7 farklı sektörde düzenlenen toplantının, ilişkilerimize çok faydalı olacağını umuyorum.”

MOSKOVA’YA DAVET

Moskova Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Suren Vardanyan, karşılıklı ilişkileri devam ettirmek istediklerini vurguladı. Vardanyan, gelecek günlerde Moskova’da düzenlenecek olan Kentleşme Forumu ve moda etkinliklerine Türk iş insanlarını davet etti.

KOMPAKT İŞLETMELER

İTO’daki toplantıda bir sunum gerçekleştiren Moskova Bilim-Sanayi Politikası ve Girişimcilik Bölüm Başkan Yardımcısı Kristina Volkonitskaya, Moskova’da yatırım ve ortaklık imkanları hakkında bilgi verdi. Volkonitskaya, arazi edinme maliyetlerinin çok yüksek olduğunu da vurgulayarak, bu nedenle yüksek teknoloji üreten kompakt işletmelerin bölge için daha ideal olduğunu söyledi.