ITO Ticaret logo

Türk animasyon kahramanları ilk kez ‘kırmızı halı’daydı

İstanbul Ticaret Odası (İTO); dizi, film, içerik, yapım ve televizyon sektörünün ‘kırmızı halı yürüyüşü’ olarak tanımlanan MIPTV Fuarı’na 29 Türk firmasının katılımını sağladı. İTO, fuarda Türkiye için ilk kez animasyon standı kurdu.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Nisan 2018 Cuma
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Türk dizi, film, içerik, yapım ve televizyon sektörü bir kez daha dünyayı kendine hayran bıraktı. MIPTV 2018 TV ve Dijital İçerik Fuarı, 9-12 Nisan 2018 tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde yapıldı.

KIRMIZI HALI YÜRÜYÜŞÜ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), dünyanın en büyük TV ve dijital içerik market etkinliği MIPTV 2018’e 29 Türk firmasının katılımını sağladı. TV sektörüne yönelik dünya çapındaki yapımcı firmaları, dağıtımcıları ve program alıcılarını buluşturan MIPTV 2018’de yine Türkiye rüzgarı esti. MIPTV, bu yıl da dünyanın dört bir yanından başarılı dizilerle oyuncuları ve yapımcıları bir araya getirdi. Sektörün kırmızı halı yürüyüşü olarak tanımlanan MIPTV Fuarı, sektörün en önemli organizasyonları arasında yer alıyor.

Dünyanın en büyük televizyon ve dijital marketi MIPTV, aynı zamanda ön yapım ve dağıtım anlaşmaları, içerik alımları ve program satışlarının da en önemli adreslerinden biri olmaya devam ediyor.

11 BİN KATILIMCI

MIPTV, 1965’ten bu yana düzenleniyor ve sayısı 11 bini aşan katılımcısı ile dünyanın en önemli dizi, film, içerik, TV ve yapım fuarı olarak kabul ediliyor. MIPTV’ye Türk firmaları, devlet desteği ile katılım sağlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği fuara bu yıl bireysel olarak da 11 Türk firması katıldı. Fuarda her yıl olduğu gibi bu yıl da televizyon, film, dijital içerik ve eğlence sektörünün temsilcileri işbirliği yaptı ve dağıtım anlaşmaları imzalandı.

İLK ANİMASYON STANDI

İstanbul Ticaret Odası (İTO), MIPTV 2018’de Türkiye için ilk kez animasyon standı oluşturdu. Türk animasyon sektörünün son yıllarda elde ettiği başarı ve özgün içerikler sektörün öncü temsilcisi 10 firma tarafından temsil edildi. Sektör, dramalarla elde ettiği ivmeyi animasyon belgesel format ve film içerikleriyle de genişletiyor.

İTO STANDINDA B2B

MIPTV Fuarı’ndaki Türkiye katılımı, fuarın iki ayrı salonunda ‘Palace 1’ ve ‘Riviera 9’da Ekonomi Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlendi. İTO, fuara götürdüğü 29 firmaya mensup 50 temsilci için ikili görüşmeler düzenledi. Bu yıl da Türkiye milli standında Türk firmaları yabancı meslektaşları ile ikili iş görüşmeleri yaptı. Görüşmelerde sektörün önde gelen markaları BBC, MGM, Turner gibi global aktörlerle toplantılar gerçekleştirildi.