ITO Ticaret logo

Londra’da yatırımcıya 4 mesaj

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yabancı fon yöneticileri ve iş adamlarıyla gerçekleştirdiği Londra temaslarının çok verimli geçtiğini belirterek, “Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Haziran 2018 Pazartesi
AA + -

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra’daki temaslarının ardından Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) yılda bir kez düzenlediği Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katıldı. Fransa’nın başkenti Paris’te organize edilen toplantıda Şimşek, “Küresel Bağlamda OECD: Genel Sekreter’in Stratejik Eğilimleri” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı. 

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, İngiltere’nin başkenti Londra’da yatırımcılarla bir araya geldi. İki günlük temasları çerçevesinde portföy yöneticileri, finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla görüşen Şimşek, Türkiye’nin pozitif ayrışması için yoğun bir çaba içinde olduklarını belirtti.

YAPISAL REFORMLAR

İngiltere ziyaretine ilişkin açıklamaları twitter hesabından paylaşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Londra temaslarımız çok verimli geçti. Yatırımcının ilgisi büyük. Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı” değerlendirmesinde bulundu. Şimşek, yatırımcılara verdikleri mesajları da şöyle aktardı:

  • Politika setimizi güçlendirdik.
  • Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı.
  • Enflasyon & cari açık ile mücadele en önemli öncelik.
  • Seçim sonrası yapısal reformları daha da hızlandıracağız...

MERKEZ GLP FAİZİNİ POLİTİKA FAİZİ YAPTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlandığını ve uygulamanın 1 Haziran 2018’de başladığını bildirdi. Bankadan yapılan duyuruda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası politika faizi olacağı belirtildi.

Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla eksi/artı 150 baz puanlık bir marjla belirleneceği aktarılan duyuruda, “Para Politikası Kurulunca söz konusu faiz oranları ayrıca ilan edilmeyecek” denildi.

7 HAZİRAN’A KADAR

Duyuruda, fonlamanın haftalık vadeye kaydırılması için bir haftalık geçiş sürecinin öngörüldüğü bilgisi verilerek, şunlar kaydedildi:

“Bu süreçte, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin mevcut para politikası duruşuyla uyumlu gerçekleşmesi amacıyla 7 Haziran 2018’e kadar (dahil) gecelik borç verme ve Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranları yüzde 16.5 olarak uygulanacaktır. Bir hafta vadeli repo ihaleleri miktar ihalesi yöntemiyle düzenlenecek, her bir bankanın verebileceği toplam teklif tutarı ilan edilen ihale tutarının en fazla yüzde 30’u kadar olabilecektir. Günlük repo ihale miktarı belirlenirken ikincil piyasa gecelik faiz oranları ortalamasının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı civarında oluşması hedeflenecektir.”