Küba’dan aracısız ticaret önerisi

Türkiye ve Küba ticari ilişkileri, İstanbul Ticaret Odası’nda değerlendirildi. İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, tatil ve sağlık turizmi açısından Küba’ya ilginin büyük olduğunu ve ticari ilişkilerin de geliştiğini vurguladı. Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Núñez Mordoche ise “Ticaretimizde aracılar kullanılmamalı” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Küba Heyeti, İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaret etti. Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Núñez Mordoche önderliğindeki heyeti, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu kabul etti. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ele alındığı toplantıya, İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakanlığı Avrupa Direktörü Inalvis Bonachea ve Küba Ticaret Odası Genel Sekreteri Omar de J. Fernández Jiménez katıldı.

TATİL VE SAĞLIK TURİZMİ

Küba’nın gerek yatırım ve ticaret, gerekse tatil ve sağlık turizmi gibi konularda Türk insanının dikkatini çekmeye devam ettiğini söyleyen Topçu, başta kanser olmak üzere, saçkıran, sedef ve gece körlüğü gibi hastalıkların tedavisinde büyük yol kat eden Küba’ya, Türkiye’den hem bu hastalıkların aşısı hem de tedavisi için giden vatandaşların sayısının son yıllarda oldukça büyük bir artış gösterdiğini belirtti.

THY İLE TURİST ARTTI

Topçu, sözlerine şöyle devam etti: “Sağlık turizminin yanı sıra tatil turizminde Küba, vatandaşlarımız için oldukça önemli destinasyonlardan biri olmaya başladı. Özellikle Türk Hava Yolları’nın İstanbul–Havana arasındaki direkt uçuşlara başlamasının ardından turist sayısında gözle görülür bir artış oldu. Şimdiye kadar 20 bin Türk turist, ülkenizi tatil yapmak için ziyaret etti. Bu sayıların önümüzdeki yıllarda daha da artması en büyük temennimiz.”

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım konularını da değerlendiren Dursun Topçu, “İki ülke arasındaki ticari ilişkilere baktığımızda; bu rakamın geçen yıl 33 milyon dolar düzeyinde olduğunu görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında da bahsettiği üzere ticarette öncelikli amacımız bu rakamları daha da yukarıya taşımak olacak; bu artış yatırımlarla taçlandırılırsa daha da anlamlı olacak.
Bu ziyarete katılan Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ve Ekonomi Bakanlarımız da Kübalı muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini yükseltmek için üst düzeyde işbirliğini sürdürdü. İş insanlarına da, takdir edersiniz ki, bu çalışmaları neticelendirmek ve meyvelerini almak düşer” şeklinde konuştu.

REFORM SÜRECİNDEYİZ

Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Núñez Mordoche, Küba’nın şu an ekonomik olarak reform sürecinde olduğunu belirtti. Türkiye ile ticari ilişkilerde yaşadıkları soruna da değinen Mordoche, şunları söyledi: “Türk ürünlerinin Küba’ya girişi Avrupalı aracı şirketler üzerinden oluyor. Bizim bu ziyaretteki temel amaçlarımızdan biri, bu sorunu çözmek. Türk ve Kübalı şirketler arasında doğrudan bir ilişkinin kurulabilmesi için çabalıyoruz. Bu aracıların ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz. Şu an için ülkemize giren Türk ürünlerinin yüzde 80’i Avrupalı aracılar üzerinden geliyor. Bunu değiştirebilirsek her iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi daha sağlam temel üzerine oturtabiliriz.”