Karaçay Çerkes Cumhuriyeti’nden tarımda işbirliği daveti

RUSYA Federasyonu Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti ticaret heyeti üyeleri, İstanbul Ticaret Odası’nda Türk firmalarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Aralık 2018 Çarşamba
AA + -

HABER:ADEM ORHUN

Rusya Federasyonu Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti ticaret heyeti üyeleri, İstanbul Ticaret Odası’nda Türk firmalarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bölgelerinde tarım sektöründe üretimi artırmaya yönelik faaliyetlerin devlet politikası olarak öncelikli şekilde desteklendiğini belirten heyet yetkilileri, “Tarım ürünlerimizi ihraç etmek istiyoruz. Ayrıca bölgemizde tarımsal üretime yönelik yatırım yapmak isteyenleri de destekleyeceğiz” dedi.

ET ÜRÜNLERİ

Tarım, hayvancılık, biyoenerji, güneş enerjisi, konfeksiyon, organik gıda ve danışmanlık firmalarının yetkilileri ile görüşen Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti yetkilileri, bölgelerindeki yatırım imkanları ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Üretim ve ihracat için elverişli şartlarımız var. Türkiye’ye tarımsal ürünlerimizi göndermek istiyoruz. Özellikle et ve et ürünlerimize, ceviz ve balımıza güveniyoruz. Ayrıca tarımsal üretim için Türk firmalarıyla işbirliği yapmak istiyoruz. Bu yatırımlara devlet özellikle
destek veriyor.”

Toplantıda, Tarım Sektörü Kooperatifler Birliği Başkanı Mukhtar Bayramukov da yer aldı. Devlet tarafından desteklenen bir kooperatif birliği olduklarını kaydeden Bayramukov, “Özellikle tarımda işbirliği yapmak isterseniz, devletin bu alanda sağladığı destekler çok cazip. Vergi sistemi ve ekonomik iklim buna çok elverişli” dedi.

TURİZM FIRSATLARI

Bölgenin tekstil ve triko konusundaki tarihi geçmişine dikkat çeken Bayramukov, ayrıca kayak turizmi merkezlerinin tesis ve fiyat avantajına sahip olduğunu dile getirdi. Bayramukov, “Turizm alanında da birçok yatırım ve iş imkanı var. Türk firmaları, Türkiye’deki turizm işletmeciliğindeki tecrübelerini bizim bölgemizde de kullanabilirler” diye konuştu.

Birlik Başkanı ayrıca, Türkiye’de oldukça yaygın olan restoran ve kafe zincirlerinin, kendi bölgelerinde de iş kurabileceğini belirtti.

BAKANLIK DESTEĞİ

Rusya Federasyonu Ekonomi Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan Karaçay Çerkes Bölgesi İhracatı Destekleme Merkezi temsilcisi ise Türkiye’ye yönelik ihracat girişimlerinin yanı sıra ithalat girişimleri için de destek olduklarını ifade etti. Çeşitli ülkelerde ticari heyet seyahatleri düzenlediklerini belirten merkez temsilcisi, “Ekonomi Bakanlığı adına ticaret, işbirliği ve yatırım için her türlü bilgiyi vermeye hazırız. Türkiye’den de bir heyetin bölgemize gelip imkanları yerinde görmesini istiyoruz.
Türk iş insanlarını bölgemize davet ediyoruz” dedi.

VERGİ VE FİNANSMAN AVANTAJI

Rusya Federasyonu, Karaçay/Çerkes Cumhuriyeti’nde tarımsal faaliyetleri öncelikli sektör olarak destekliyor. Buna göre tarım sektörüne yönelik şu destekler sunuluyor:

- Devlet kredisi diğer sektörler için yüzde 9, tarım sektörü için yüzde 5 faizle veriliyor.
-Tarımda gelir vergisi yüzde 6 uygulanıyor.
- Devlet, tarımsal üretime yeni girecek başlangıç seviyesindeki çiftçi için 3 milyon rubleye kadar teşvik veriyor.
- En az iki yıllık tecrübesi olan çiftçiler için
40 milyon ruble, tarım kooperatifi için 70 milyon rubleye kadar finansal destek sağlanıyor.
- Tarımsal üretim yapacak olanlara sunulan teşviklerde yüzde 60’lık bölümü devlet karşılarken, yüzde 40’lık bölümü üreticinin karşılayabilecek güçte olması bekleniyor.
- Üreticiler için KDV ve gayrimenkul vergisi sıfır.