Ticaretin rotasındaki engeller kaldırılmalı

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi Marilena Georgiadou Berger ile birlikte, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliği yaptığı yemeğe katıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, eşi Marilena Georgiadou Berger ile birlikte, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in ev sahipliği yaptığı yemeğe katıldı. İTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Meclis Üyesi iş insanlarının, özellikle vize engeli sebebiyle yaşanan sıkıntıları dile getirdiği toplantıda, gündem vize engeli ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi oldu.

TÜRKİYE’SİZ OLMAZ

Türkiye’nin ticaretinin yüzde 42’sini AB ülkeleri ile yaptığını hatırlatan İTO Başkanı Avdagiç, “Avrupa’nın hayatından Türkiye’yi çıkartırsanız, geriye kalp ritmi bozulmuş bir kıta kalır. Avrupa’nın her daim genç ve dinamik kalması ancak ve ancak Türkiye ile mümkün” dedi.

Avrupa Parlamentosu’nun önceki hafta kabul edilen Türkiye raporunda üyelik müzakerelerinin askıya alınması önerisinin büyük bir talihsizlik olduğunu ifade eden Avdagiç, “Umuyorum ki, yeni seçilecek parlamento, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir soluk katacak” dedi.

AB ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin, yeni küresel ekonomik sistemin gerekliliklerine uygun olarak güncellenmesinin zamanının çoktan geldiğini kaydeden Avdagiç, şöyle konuştu: “Türkiye, AB ithalat rejimine uygun davranmak zorundayken, ihracatında üye ülkelerle tek tek serbest ticaret anlaşması yapması gerekliliği, bizim için önemli bir problem. Burada desteğinizi bekliyoruz. Ayrıca Türklerin AB ülkelerine yapacağı 5-6 günlük iş ziyareti için ancak o sınırda vize verilmesi ilişkilerimizi olumsuz etkiliyor.”

İŞ DÜNYASININ ETKİSİ

Delegasyon Başkanı Berger de vize konusunda Türk iş dünyası ile benzer düşüncelere sahip olduğunu belirtti. Berger, iş dünyasının ve kurumların temasının gelişmesinin, üyelik sürecini de olumlu yönde besleyeceğini kaydetti. Öte yandan toplantıya katılan İTO Meclis Üyeleri, vize engelinin yanı sıra dış ticaretteki problemlere de dikkat çekti. Meclis Üyeleri, Çin’den gelen konteyner gemilerinin bazı Avrupa limanlarına girip malını boşalttığını belirterek, bu malların Avrupa menşeli gibi pazara girmesinin, ticarette haksız rekabete yol açtığını vurguladılar.

Etkinlikte, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Dursun Topçu ve İsrafil Kuralay, Yönetim Kurulu Üyeleri Levent Taş ve Bahadır Yaşık, İTO Genel Sekreteri Doç. Dr. Nihat Alayoğlu ile İTO Meclis Üyeleri yer aldı.