Senegal’den enerji yatırımına davet

Yeni doğalgaz ve petrol rezervleri keşfeden Senegal’de hükümet, hem enerji projelerini hem de bu projelere yatırım yapacaklara sağlanacak finansal imkanları tanıtacak. Düzenleyeceği ‘Uluslararası Petrol ve Gaz Fuarı’na katılmaları için Türk firmalarına çağrıda bulunan Senegalli yetkililer, “Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki tecrübesinden faydalanmak istiyoruz” dediler.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

Uluslararası enerji yatırımcılarını çekmeyi hedefleyen Senegal, 24-28 Haziran’da Dakar Petrogaz Expo 2019’u düzenleyecek. Senegal Uluslararası Dış Ticaret Merkezi (CICES) ile Netoil Group SA ortaklığında ve Senegal Devleti gözetiminde düzenlenecek “Uluslararası Petrol ve Gaz Fuarı”nda aynı zamanda yatırımcılar için sağlanan imkanlar da tanıtılacak.

Fuarın tanıtımı için İstanbul’da bir toplantı düzenleyen Petrol ve Doğalgaz Senegal Sorumlusu, NetOil Group SA Temsilcisi Jehu Ndoumi yaptığı açıklamada, “Senegal petrol, doğalgaz ve yenilenebilir enerji alanında ülkeye yatırım yapacak olan yatırımcılara devlet olarak dev bir kredi fonu sağlayacak. Bu alandaki yatırımlar için devlet tarafından 15 milyar dolar kaynak ayrıldı. Ayrıca ülkedeki enerji yatırımlarını finanse etmek için de 12 uluslararası fonla anlaşma yapıldı” dedi.

Yatırımcının uluslararası bir kaynak aramak zorunda kalmayacağını belirten Ndoumi, fuarda sergilenecek projelere yatırım yapacak firmalara özel fonların 5 milyar dolara yakın ekstra kaynak aktaracağını söyledi. Senegal’de 400 milyar metreküp doğalgaz, 700 milyar varillik petrol rezervi bulunduğunu kaydeden Ndoumi, “Bu keşiflerle beraber limanlarda iyileştirmeler yapılarak enerji taşımacılığı alanında büyük yatırımlar yapıldı. Şimdi devlet, uluslararası enerji firmalarını ülkeye davet ediyor” diye konuştu.

NetOil Group SA Türkiye Temsilcisi Andre Diril de toplantıda şu bilgiyi verdi: “Senegal hükümetinin öncelikli tercihi yenilenebilir enerji alanında yapılacak güneş santralleri. Burada özellikle Türk enerji şirketlerini bekliyoruz. Türk firmaların Senegal’de inşa ettiği dev yapılar bu ilişkinin başlangıcı oldu. Türkiye yenilenebilir enerjide büyük tecrübeye sahip olduğu için bu ilişkinin güneş alanında da devam etmesini istiyoruz. Gelen firmalar devlet güvencesi altında ucuz finansman sağlanarak Senegal’in enerji altyapısını inşa edecek.”