Fikri mülkiyette odak dijital medya

Bu yıl ABD’de toplanan Uluslararası Ticari Marka Birliği’nin (INTA) 2019 kongresi, marka ve patent temsilcilerini bir araya getirdi. Kongrede internet ve dijital medyada telif haklarının geleceği gündemin en önemli başlıkları oldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Marka ve fikri mülkiyet haklarının korunması ve adil rekabet şartlarının geliştirilmesi için faaliyet gösteren Uluslararası Ticari Marka Birliği’nin (INTA) 2019 kongresi, ABD’de gerçekleştirildi. Marka sahipleri ile marka ve patent uzmanlarının üye olduğu birliğin 18-22 Mayıs’ta Boston Massachusetts’te düzenlediği kongreye Türk iş insanları da katıldı.

Tüketici güvenini, ekonomik büyümeyi ve inovasyonu desteklemek için ticari markaları ve ilgili fikri mülkiyet haklarını geliştirmeyi amaçlayan birliğin kongresinde dijital medya ve hakların korunması önemli tartışma konusu oldu.

İTO ÜYELERİ BOSTON’DA

Kongrede İstanbul Ticaret Odası’na üye marka ve patent ofislerinin yetkilileri de diğer ülkelerden gelen profesyonellerle görüştü. Etkinliğe katılan Türk firmalar, mevcut ve potansiyel müşterilerle görüşmeler yaparak, aynı zamanda fikri sınai haklar alanında sektörel gelişmeleri konuşma imkanı buldular. İTO’dan sektörü temsilen İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesi meclis üyesi Kemal Yamankaradeniz ve komite üyesi Tarık Aslan kongrede yer aldı.

Patent firması sahibi Yamankaradeniz ve Aslan, Boston’da marka ve fikri mülkiyet konusunda fikir alışverişinde bulundu, Türkiye’deki gelişmeleri paylaştı.

SAHTECİLİK VE KURALLAR

Açılışı sosyal girişimci ve profesyonel sporcu Michael Haddad’ın konuşmasıyla yapılan kongrede ‘Farklı ülkelerde 3D koruma ve karşılaşılan zorluklar’ oturumunun moderatörlüğünü Destek Patent avukatlarından Şirin Akgün gerçekleştirdi.

Kongre oturumlarında şu konular da ele alındı:

  • İnternette ve dijital medyada sahtecilik ve korsanla mücadele
  • Genel veri koruma yönetmeliğinden bir yıl sonra dünya nasıl değişti?
  • Yapay zeka markaya nasıl uyarlanır?
  • Dijital çağda fikri mülkiyet hukuku firmalarının geleceği
  • Değişen zamanlar: Çevremizdeki perspektifleri en üst düzeye çıkarma.

BİZLER İÇİN ÖNEMLİ BİR PLATFORM

INTA kongresine katılan İTO İşletme Destek Hizmetleri Meslek Komitesi meclis üyesi Kemal Yamankaradeniz şu değerlendirmeyi yaptı: “Sektörün en büyük etkinliğinde yaklaşık 10 bin katılımcı olması, Türk katılımcıların farklı profesyonellerle tanışması için önemli platform oluşturdu. Dünyanın dört bir yanından meslektaşlarımızla hızlı bir tanışma trafiği yürüttük. Türkiye’den 50 meslektaşımızın katıldığı bu etkinlik son derece verimli bir toplantı oldu.”

TRİLYON DOLARLIK KULÜP

Uluslararası Ticari Marka Birliği’nin (INTA) 191 ülkeden 7 bin 200 üyesi trilyonlarca dolarlık ciroya sahip. Birlik, 31 bin ticari marka uzmanını, küçük ve orta ölçekli işletmeyi, hukuk firmalarını ve kar amacı gütmeyen kuruluşları barındırıyor. Birliğin eğitim kurumu, akademisyen ve öğrenci üyesi de mevcut.