Türk yatırımcıya avantaj var

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, Türk iş adamlarının Özbekistan’da iş yapmaya ilgi gösterdiğini kaydederek, “Özbekistan’da iş yapmak isteyen Türk iş adamlarına gereken tüm koşulları sağlamaya hazırız” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe
AA + -

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, ülkesinde iş yapmak isteyen Türk iş adamlarına gereken tüm koşulları sağlayacaklarını söyledi. Özbekistan’ın doğusunda yer alan Namangan şehrindeki iş ve yatırım yapma imkanlarının tanıtıldığı toplantıda konuşan Abduhakimov, yabancı yatırımcıların Özbekistan’da iş yapmaya büyük bir ilgi gösterdiğini belirtti.

UCUZ KAYNAKLAR

Abduhakimov, “Türk şirketlerini Özbekistan’a davet ediyoruz. Onlara gereken tüm koşulları sağlamaya hazırız. Ülkede ucuz elektrik, işçi gücü ve hammadde kaynakları mevcut. Türk iş adamlarına ayrı bir önem göstererek, onlara gereken tüm desteği sağlamaya hazırız” diye konuştu.

52 ÜLKE İLE İŞ BİRLİĞİ

Namangan Valisi Hayrulla Bazarov da Fergana Vadisi’nin kalbinde yerleşen Namangan vilayetinin gıda ve hafif sanayinin merkezi haline geldiğini belirterek, bölgenin dünyanın 52 ülkesi ile iş birliği yaptığını ve ülkedeki toplam dokuma ürünlerinin yüzde 15’ini ürettiğini kaydetti.

YENİ İHRAÇ ÜRÜNLERİ

Namangan’ın gıda, meyve-sebze ve tekstil sektöründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Bazarov, yeni pazarların geliştirilmesi ve ihracat coğrafyasının genişletilmesine yönelik çalışmaları sürdürdüklerini ve bölgedeki yatırım projelerinin yanı sıra yurtdışına tekstil, ipek, kurutulmuş meyve, sebze ve yaş meyve ürünlerini ihraç etmeye hazır oldukları ifade etti.