Malezya’dan‘altınımızı beraber çıkaralım’ teklifi

İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret eden Malezya Kelantan Eyaleti temsilcileri, birçok alanda projelerinin olduğunu belirterek, Türk firmalarını işbirliğine davet etti. Kelantan’ın önemli bir altın rezervine sahip olduğu belirten yetkililer, bu alanda özellikle Türk firmalarıyla çalışmak istediklerini söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Ağustos 2019 Pazartesi
AA + -

 HABER:ŞEREF KILIÇLI

Malezya Devlet Bakanı Yardımcısı Yb Dato’ Hj Mohd Amar Bin Abdullah başkanlığındaki heyet, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman ile görüştü. Malezya heyetinde, Kelantan Eyaleti’nden çok sayıda üst düzey bürokrat ve iş adamı yer aldı. Toplantıya, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Özcan Tokel de katıldı.

STA VAR

Türkiye ile Malezya’nın, BM, İslam İşbirliği Teşkilatı ve D-8 olmak üzere, çok taraflı platformlarda işbirliği içinde olduğunu belirten İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman, “2014’te imzalanan stratejik ortaklık, olumlu seyreden ilişkilerimizin devamına katkı niteliği taşıyan önemli bir anlaşma. 16-17 Nisan 2014’de de Malezya Başbakanı Najib Razak’ın ülkemizi ziyareti sırasında imzalanan ve 2015’te yürürlüğe giren Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması, ülkemiz ile ASEAN üyesi bir devlet arasında yürürlüğe giren ilk STA olma özelliğini taşıması ile hayli büyük bir öneme sahip” dedi. Salman, işbirliğini güçlendirmek için İTO olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da ifade etti.

YENİ KONUT PROJELERİ

Hem siyasi hem de ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayan Malezya Devlet Bakanı Yardımcısı Abdullah da “Ticaretin artmasının iş adamlarımızın bir araya gelmesiyle mümkün olabileceğine inanıyoruz. Kelantan eyaletinde çok önemli yatırım ve ticaret fırsatları var” diye konuştu. Kelantan Eyaleti Kalkınma Ajansı Başkanı Dr. Tengku Faziharuddin Feissal ise yeni yerleşim yerleri inşa etmek ve yeni bir petrol ürünleri endüstrisi geliştirmek için yatırım planları olduğunu söyledi. Tarım ve madencilik alanlarında önemli imkanların olduğunu belirten Feissal, madenlerin çıkarılması konusunda da Türk maden firmalarıyla işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Altın madeninde önemli bir rezerve sahip olduklarını belirten Feissal, bu alanda da özellikle Türk firmaları ile işbirliği yapmak istediklerine dikkat çekti.

PROJE ÇOK MESAJI

Kelantan Eyaleti Kalkınma Ajansı Başkanı Dr. Tengku Faziharuddin Feissal, diğer yatırım projelerinden de bahsederek, 3 bin dönümlük arazide büyük bir spor komplesi inşa edeceklerini, Türk firmalarıyla bu konuda da işbirliği yapmak istediklerini belirtti. Feissal su işleri ve kentiçi ulaşım alanlarında da Türk şirketlerini ülkelerinde görmekten memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Kelantan Malay Ticaret Odası Başkanı Ali Amin Bin Ab Latif ise 31 Ağustos’ta açılışını Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in yapacağı ulusal ekonomi forumu düzenleyecekleri bilgisini vererek, İTO yönetimini de organizasyona davet ettiklerini söyledi.