Küresel ekonomiye 5 trilyon dolar

Dünya koronavirüs pandemi ile mücadelede küresel seferberlik ilan etti. G20 Liderler Zirvesi tarihinde ilk defa online olarak gerçekleştirildi. Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde, ortak tehdide karşı birlikte mücadele edileceği vurgulandı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Nisan 2020 Salı
AA + -

Zirvede, Dünya Sağlık Örgütü’ne desteğin artırılması ve yetkilerinin genişletilmesi kararı da alındı. Koranavirüs pandemiye karşı ekonomik mücadele için küresel ekonomiye 5 trilyon doların üstünde kaynak enjekte edilecek.

HABER: ŞEREF KILIÇLI

Dönem Başkanlığını 2020 yılında Suudi Arabistan’ın üstlendiği, gelişmiş ve yükselen ekonomileri bir araya getiren G20 platformu, dünyanın yaşadığı bu zor süreçte tarihi bir toplantı düzenledi. Video konferans teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin açılış konuşmasını Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz yaptı. Koronavirüs pandemiyle mücadeleyi koordine etmesi için Dünya Sağlık Örgütü’ne tam destek verdiklerini belirten Selman, “Bu insani kriz, küresel bir tepki gerektirmesinin yanı sıra birlikte çalışmayı da gerektiriyor. G20 ülkeleri olarak, koronavirüse karşı aşı geliştirme ve tıbbi ekipman sağlama konusunda sorumlu davranmalı, araştırma ve finansman sunmada işbirliği içinde olmalıyız” dedi. 

ORTAK KADER VURGUSU

Online G20 zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgının kontrolü ile hastalığın teşhisi ve tedavisi konusundaki birikimlerin de paylaşılması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, koronavirüs salgınının G20’nin işbirliği ve uzlaşı ruhunun önemini bir kez daha ortaya koyduğunu da belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgınla ekonomik mücadele konusunda ise şöyle konuştu: “Bu salgının hepimize şu gerçeği tekrar hatırlattığına inanıyorum. Dinlerimiz, dillerimiz, ülkelerimiz farklı da olsa hepimizin kaderi ortak. Hiçbirimizin korumacı ve tek taraflı politikalar uygulama lüksü yok. Serbest, açık ve kurallara dayalı bir uluslararası ticaret sistemi salgınla ilgili aldığımız önlemlerin etkilerini azaltmada büyük rol oynayacak. Bu çerçevede alacağımız tüm ulusal tedbirlerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarıyla uyumlu ve uluslararası işbirliğini teşvik edici olması önemli.”

‘ÖNCE SAĞLIK’ DENİLDİ

G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde ortak bir tehdide karşı birleşik cephede mücadele edildiğinin altı çizilerek, şu cümlelere yer verildi: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Sağlık Tüzüğü’nün tam olarak uygulanmasını desteklemek de dahil olmak üzere küresel olarak sağlık sistemlerini güçlendireceğiz. DSÖ’nün pandemiye karşı uluslararası mücadeleyi koordine etme görevini daha da güçlendirmeyi taahhüt ediyoruz. Tıbbi malzemelere artan ihtiyaçları karşılamak için üretim kapasitesini artıracağız ve mümkün olan en kısa sürede adil bir fiyatla geniş çapta erişilebilir olmasını sağlayacağız. DSÖ Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planı’ndaki finansman boşluğunu kapatmak için paydaşlarla birlikte hızlı bir şekilde çalışacağız. Ayrıca DSÖ’nün Covid-19 Dayanışma Müdahale Fonu’na, Salgın Hazırlık ve Yenilik Koalisyonu’na (CEPI) ve Aşı İttifakı’na GAVI) gönüllü olarak derhal kaynak sağlamayı taahhüt ediyoruz.”

5 TRİLYON DOLAR AŞILACAK

Sonuç bildirgesinde, sağlığın yanında ekonomi konusunda verilen taahhütler de dikkat çekti. Pandemiden kaynaklanan ekonomik ve sosyal zararı en aza indirmek için ne gerekiyorsa yapılacağı belirtilerek, şöyle denildi: “Küresel büyümeyi yeniden sağlamak, pazar istikrarını korumak ve dayanıklılığı güçlendirmek için mevcut tüm politika araçlarını kullanmayı taahhüt ediyoruz. Ekonomilerimizi desteklemek için acil ve güçlü önlemler alıyoruz. Özellikle de çalışanları, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, en çok etkilenen sektörleri koruyacak önlemler alıyoruz. Pandeminin sosyal ve ekonomik etkilerine karşı koymak için garanti programlarının bir parçası olarak küresel ekonomiye 5 trilyon doların üzerinde finansman enjekte ediyoruz. Cesur ve büyük ölçekli mali destekler vermeye devam edeceğiz.”

ERDOĞAN’DAN ANLAMLI SWAP MESAJI

G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merkez bankalarının yaptığı swap (takas) anlaşmaları konusunda verdiği mesaj da dikkat çekti. Bu süreçte küresel ölçekte işbirliğinin gösterilmesinin zorunlu olduğunu belirten Erdoğan, şu mesajı verdi: “Küresel finans krizi döneminde yaptığımız gibi bir an önce harekete geçmeli ve küresel güveni tesis etmek için ortak çaba sarf etmeliyiz. Merkez bankaları arasındaki swap anlaşmalarının G20’nin tüm üyelerini kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekiyor. Şayet küresel ekonomide güveni artırmak istiyorsak bunu bir an önce hayata geçirmeliyiz. Eğer her türlü tek taraflı adımlarla yola devam edersek küresel ticaretin tamamını olumsuz etkileyecek yeni bir sürece girmemiz kaçınılmaz.” 

Hatırlanacağı üzere, ABD Merkez Bankası (Fed), küresel piyasaların artan dolar likiditesi ihtiyacını karşılamak üzere beş ülkenin merkez bankasıyla başlattığı swap uygulamasına, 19 Mart’ta 9 ülkeyi daha ekledi fakat Türkiye’yi dahil etmedi.

PUTİN IMF’Lİ ÖZEL FON ÖNERDİ

RusyaDevlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüs aşısını bulmak için G20 ülkelerini birlikte daha hızlı bir şekilde çalışmaya davet etti. Ayrıca, tıbbi teknolojinin yaptırımlara takılmadan takas edilebilmesi için 'yeşil bir koridor' açılmasını da istedi. Putin, G20 ülkelerine, ekonomileri desteklemek ve koronavirüsle savaşmak için IMF kontrolü altında özel bir fon oluşturulmasını da önerdi. Bu kapsamda, her IMF üyesine, fondan dünya ekonomisindeki payı oranında uzun vadeli sıfır faizli kredi alma hakkı tanınmasının düşünülebileceğini de kaydetti. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, G20 ülkelerini, koronavirüs pandemisinin ekonomik şokundan sonra küresel toparlanmayı teşvik etmek için ticaret engellerini kaldırmaya çağırdı. 

HAM PETROL FİYATLARI NE OLACAK?

Suudi Arabistan’ın başını çektiği OPEC ile Rusya arasında mart ayında başlayan ham petrol fiyatı mücadelesi de G20 zirvesi öncesi merak konusuydu. Zirve öncesinde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile görüşmesi heyecan oluşturdu. ABD Dışişleri’nin görüşme hakkında, “Bakan, G20’nin dönem başkanı olan Suudi Arabistan’ın dünya ciddi bir ekonomik belirsizlikle karşı karşıyayken, küresel enerji ve finans piyasalarını güvence altına alma konusunda gerçek bir fırsata sahip olduğunu vurguladı” açıklaması ise beklentileri artırdı. Ancak G20 Olağanüstü Zirvesi’nden petrol fiyatı mücadelesi hakkında bir karar çıkmadı. Beklenen haber ise zirveden birkaç gün sonra geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmesi gerçekleştirdiği öğrenildi. Görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, dünya petrol pazarındaki mevcut durum konusunda da fikir alışverişinin yapıldığı belirtildi.

DÜNYA EKONOMİSİNİN YÜZDE 85’İ G20’DE

G20 toplantılarının tarihine baktığımızda, platform, 1999 yılında gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasında diyalog kurmak isteyen maliye bakanlarının ve merkez bankaları yöneticilerinin bir araya gelmesi olarak başladı. 2008’de ise liderler zirvesi de düzenlenmeye başlandı. G20 ülkeleri, dünya nüfusunun üçte ikisini ve ekonomisinin yüzde 85'ini temsil ediyor. G20 ülkelerini; ABD, Almanya, Rusya, Türkiye, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Suudi Arabistan ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu oluşturuyor.