Yıl sonundan önce STA imzalanabilir

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, Birleşik Krallık ve Türkiye’nin bu yılın sonundan önce bir serbest ticaret anlaşması (STA) yürürlüğe koyma konusunda son derece istekli olduğunu belirterek, “STA imzalanması, iki ülkenin ticaretini kolaylaştıracak” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Temmuz 2020 Pazartesi
AA + -

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, “AB’den çıkışımız, Türkiye’nin stratejik değerine verdiğimiz önemi etkilemeyecek. Türkiye ile olan ikili stratejik ilişkimiz, Birleşik Krallık için son derece büyük önem taşımaya devam edecek” dedi.

Slater, Birleşik Krallık ve Türkiye’nin bu yılın sonundan önce bir serbest ticaret anlaşması yürürlüğe koyarak mümkün olduğunca sorunsuz bir geçiş sağlamak konusunda son derece istekli olduğunu söyledi. “Devamlılığı sağlayacak bir serbest ticaret anlaşması imzalanması, iki ülkenin gelecekteki ticaretini kolaylaştıracak” diyen Slater, şöyle devam etti:

“İkili ticaret ve yatırımı teşvik etmeye devam ediyoruz. Firmalarımızın karşılaştığı mevcut piyasa erişim engellerini ele alıp üçüncü ülkelerde gerçekleştirilecek projelerde işbirliği yapmak konusunda da istekliyiz.”

Birleşik Krallık hükümetinin, Türkiye ile ticari ilişkilere çok büyük önem verdiğini ifade eden Slater, ikili ticaretin 2019 sonu itibarıyla 18.9 milyar sterlin seviyesine ulaştığını hatırlattı. Slater, Birleşik Krallık’ın, Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı ve en büyük üçüncü doğrudan yabancı yatırım ortağı olduğunu söyledi.

Judith Slater, AB’den ayrıldıklarını, ancak Avrupa ülkeleri ile her iki tarafın da yararına olacak şekilde verimli ve yakın ilişkiler kurup geliştirmeye devam edeceklerini aktardı.

AB’den çıkışlarının Türkiye’nin stratejik değerine verdikleri önemi etkilemeyeceğini belirten Slater, Türkiye ile olan ikili stratejik ilişkilerinin Birleşik Krallık için son derece büyük önem taşımaya devam edeceğini söyledi.

Ortaklıklarını güçlendirmek, her iki ülkenin de refah ve güvende olmasını sağlamak istediklerini ifade eden Slater, şunları kaydetti: “Bu da bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için pek çok farklı konuda birlikte çalışmamızı, halklarımız arasındaki iletişimi ve kültürel bağlarımızı artırmamızı, ikili ticaret ve yatırım hacmimizi geliştirmemizi gerektiriyor.”