Dünyayı pandemiye karşı birleştirecek

Türkiye’den BM Genel Kurulu Başkanlığı’na seçilen ilk isim olan Volkan Bozkır, yeni görevine başladı. Bozkır, küresel pandemiye karşı küresel birlik, işbirliği ve uluslararası kurumlara olan inancı güçlendirme mesajı verdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Eylül 2020 Perşembe
AA + -

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığı’na seçilen Volkan Bozkır, 15 Eylül 2020 tarihi itibariyle yeni görevine başladı. Bozkır, BM Genel Merkezi’nde düzenlenen törende, 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Band’den görevi devraldı.

AYNI GEMİDEYİZ

Volkan Bozkır, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs salgınının BM 75. Genel Kurulu için yapılan planları değiştirdiğini belirterek, “Bugün maskelerimiz bize karşı karşıya olduğumuz çok ciddi bir tehdidi, kaybettiğimiz hayatları, üstesinden gelmemiz gereken sorunları ve hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlatıyor” dedi.

SİSTEM SORGULANIYOR

Pandeminin, çok taraflı sistemi eleştirenlerce tek taraflı adımları meşrulaştırmak, uluslararası sistemleri zayıflatmak için söyleyenbelirten Bozkır, bu dönemde uluslararası sistemlerin ve örgütlerin sorgulanır hale geldiğine, bu eleştirilerin dayanağının olduğuna, ancak yanlış sonuçlara varıldığına dikkati çekti.

Küresel bir kriz olan pandemiye karşı dayanışma, işbirliği ve uluslararası kurumlara olan inancı güçlendirme mesajı veren Bozkır, şöyle konuştu:

“Hiçbir ülke bu pandemiyi tek başına yenemez. Sosyal mesafe uluslararası düzeyde yardımcı olmayacak. Tek taraflı adımlar pandemiyi sadece güçlendirir, bizi ortak hedefimizden uzaklaştırır. Bu tür kriz anlarında BM’nin merkezde olduğu çok taraflı işbirliğine ve uluslararası kurumlara olan inancı güçlendirmek ortak sorumluluğumuz.” 

1 YIL BAŞKAN KOLTUĞUNDA

Genel Kurul’da 178 ülkenin desteğini alarak Türkiye’den BM Genel Kurulu Başkanlığı’na seçilen ilk isim olan Volkan Bozkır, 2021 eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.