Bangladeş ile 2 milyar dolar için yeni anlaşmalar gündemde

Türkiye’nin, ‘Yeniden Asya’ girişimiyle sektörlere yönelik ticari ve ekonomik ilişkiler derinleştirilip çeşitlendirilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2021 Pazartesi
AA + -

Türkiye’nin, ‘Yeniden Asya’ girişimiyle sektörlere yönelik ticari ve ekonomik ilişkiler derinleştirilip çeşitlendirilecek. Bu yeni girişimle Türkiye’nin Güney Asya’daki bir numaralı ticari ortağı olmak isteyen Bangladeş, ticaret hacmini artırmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan, dış ticaret hacminde hedeflenen 2 milyar dolara ulaşılması için yeni anlaşmaların gündemde olduğunu söyledi.

HABER: BARIŞ CABACI

Bangladeş, 1971 yılında Pakistan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etti. Güneydoğu Asya’da yer alan Bangladeş, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ticaretinde Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nin (GTS) getirdiği avantajlardan da istifade ediyor. Bangladeş ile Türkiye arasındaki kültürel yakınlık, iki ülkenin ticari ilişkilerine de olumlu yönde yansıyor.

YENİDEN ASYA GİRİŞİMİ

Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, iki ülke arasındaki ticareti ve yeni işbirliği fırsatlarını İstanbul Ticaret’e anlattı. Büyükelçi Mannan, iki ülke ticaretinin eşitlenerek artırılması gerektiğini belirterek, 2019 yılında Türkiye öncülüğünde başlatılan ‘Yeniden Asya’ girişiminin bu açıdan önem taşıdığına dikkat çekti.

Girişimi Türkiye ve Bangladeş açısından yorumlayan Büyükelçi Mannan şunları söyledi: “Bu girişim, Türkiye’nin ortaklıklarını çeşitlendirmesi ve artırması için önemli. Türkiye ticaret hacminin yüzde 16’sını Pasifik dahil Asya ülkelerinden sağlıyor. Ancak Türkiye’nin Asya ile ticaretinde ihtiyaçlarını karşılayamadığı birçok alan var. Yeniden Asya girişimi, ihracatın teşviki için Türk özel sektörüne bir ivme sağlayarak, Türkiye’nin Asya ülkeleriyle ekonomik ilişkilerini de artıracak.”

PANDEMİDE BİLE İŞ YAPTIK  

İki ülke arasındaki ticaretin yeterli olmadığını ifade eden Büyükelçi Mannan, şöyle konuştu: “Göreve başladığımdan itibaren iş dünyasının nabzını tutuyorum. Türkiye’nin dört bir yanını geziyorum. İki ülke arasında keşfedilecek sektörlerimiz ve büyük bir potansiyelimiz olduğunu gördüm. Mevcut 1 milyar dolarlık ticaret hacmine pandemi zamanında ulaştığımıza dikkat çekmek isterim. İki ülke arasında belirlenen 2 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmamız bu yüzden kolay olacak. Öte yandan dış ticaret hacminde yeni hedefler belirlememiz yakındır.”

ODALAR VE STK’LAR ARTIRACAK

Türkiye ve Bangladeş’in işbirliği konusunda hedeflerinin yüksek olduğunu söyleyen Mannan, ülkelerin ortak kültürel değerlere ve köklü ilişkilere sahip olduğunu da hatırlattı. Mannan, şöyle devam etti: “İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) ve D-8 örgütlerinin üyesi olan Türkiye ve Bangladeş’in liderleri, ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da güçlendirilmesini vurguluyor. Bu uluslararası kuruluşlarda olmak, ekonomik ve siyasi olarak önemli. Türkiye dost bir ülke olduğu için son dönemde Bangladeşli iş insanlarıyla karşılıklı işbirlikleri de arttı. İki ülkenin birbirini tanıması için büyükelçilere oldukça iş düşüyor. Ticaret rakamlarını ticaret ve sanayi odaları, önemli STK’lar ve holdinglerle artırabiliriz. Bu alanda görüşmelerimle iki ülke iş insanları arasındaki etkileşimi daha da artırmak istiyorum. Ayrıca yakın zamanda, Türkiye’deki çeşitli ticaret odaları ile Bangladeş’teki ticaret odaları arasında mutabakat metni imzalanacağı müjdesini de vermek istiyorum.”

GÜNDEM TİCARET ANLAŞMASI

2012’den bu yana Türkiye ve Bangladeş arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması için görüşmelerin sürdüğünü anlatan Büyükelçi Mannan, Tercihli Ticaret Anlaşması imzalanmasının ise iki ülkenin ana gündemi olduğunu vurguladı. Büyükelçi Mannan, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Türkiye ve Bangladeş, 2012 yılında ticaret ve yatırım konusunda ortak bir protokol imzaladı. Bunu yeterli görmüyoruz. Her iki ülkenin karşılıklı yararına ticaret ve yatırımı kolaylaştırmak amacıyla 25 Ocak 2021’de Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FBCCI) ile TOBB arasında bir Mutabakat Zaptı imzalandı. İki ülkenin gündeminde ticareti artıracak anlaşmalar var.”

FUAR VE TURİZM

Mannan, Türkiye ve Bangladeş’te düzenlenecek fuarlara iş insanlarının katılımının önemine dikkat çekti. Mannan, ayrıca iki ülkeyi daha fazla turistin ziyaret etmesi için hem kamu hem de özel sektörün tanıtım faaliyetleri yoluyla turizmi teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRK ÜRÜNLERİ ROL MODEL

Türkiye’nin sağlık, inşaat ve birçok sektörde dünya standartlarının üstünde ürünler ürettiğini söyleyen Büyükelçi Mannan, “Türkiye, özellikle sağlık hizmetleri sektöründe gelişmiş durumda, İTO’nun öncülüğünde sektör ortaklıklarıyla Bangladeş’in başkentinde bir örnek projeyle başlayabiliriz. Örneğin Türkiye’deki gibi modern hastaneler inşa edebiliriz” diye konuştu.

LATİN AMERİKA VE AFRİKA’YI BERABER KEŞFEDELİM

Bangladeş’te ya da Türkiye’de üretilen ancak üçüncü ülkelerde üretilmeyen ürünlerin birlikte düşünülmesi gerektiğini belirten Büyükelçi Mannan, ortak girişim platformlarıyla üçüncü pazarlara açılınabileceğini söyledi. Mannan, “Becerilerimizi, kaynaklarımızı, emeğimizi birleştirebilirsek, o zaman her iki ülkede de bu ürünleri üretebilir ve bir başka ülkeye ihraç edebiliriz. Hindistan, Nepal ve Butan gibi komşularımızla güçlü bağlantılarımız var. Konumumuz çok merkezi. Bir tarafta Hindistan, diğer tarafta Çin var. Ayrıca Afrika ve Latin Amerika ülkelerini birlikte keşfetmeliyiz” dedi.

TÜRK MİLLETİNE TEŞEKKÜR MESAJI

Bu yıl Bangladeş’in bağımsızlığının 50. yıl dönümünü ve Ulusun Babası Bangabandhu Sheikh Mujibur Rahman’ın doğumunun 100. yılını kutladıklarını hatırlatan Büyükelçi Mannan, şunları söyledi: “Ağustos 2017’de yerlerinden edilen Rohingya Müslümanları, Myanmar-Bangladeş sınırını aşıp ülkemize geçtiklerinde, Türkiye yardıma gelen en aktif ülke-lerden biriydi. Yerlerinden edilen, aile üyelerini ve tüm mallarını kaybeden Rohingyalılar için yapılan yardımlar sayesinde Türk kardeşlerimi-zin duygularını ve bağlılığını hissettik. Bu asil yardım için Türk halkını, tüm devlet liderlerini selamlıyorum.”

POTANSİYEL SEKTÖRLER

Büyükelçi Mannan, ticareti artıracak sektörlerin ise şunlar olduğunu söyledi: “Bangladeş, Türkiye’ye ağırlıklı olarak jüt ve jüt ürünleri, hazır giyim, tütün, seramik sofra gereçleri, suni elyaf, ayakkabı, eczacılık ürünleri ihraç ediyor. Türkiye’den ise kimyasal, plastik, pamuk ve pamuk ipliği, makina ve elektrikli ürünler, mekanik cihazlar ve aletler satın alıyor.”