Kosova, Türk iş adamlarını bekliyor

İstanbul Ticaret Odası, Kosova ve Türk iş adamlarını bir araya getirdi. İki ülke arasındaki yatırım fırsatlarının konuşulduğu toplantıda, Kosova’da para birimi olarak Euro kullanılmasının uzun vadeli yatırımlar için çok önemli bir avantaj olduğuna dikkat çekildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Kasım 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

Avrupa’nın en genç ülkeleri arasında yer alan Kosova, Türk yatırımcıları bekliyor. Geçtiğimiz yıl Kosova’ya 364 milyon dolar değerinde ihracat yapan Türkiye, aynı zamanda Kosova’ya en büyük yatırımları yapan ilk üç ülke arasında yer alıyor. İstanbul Ticaret Odası da, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için bir adım atarak Kosovalı iş adamları ile bir istişare toplantısı düzenledi. Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ilir Dugolli, Kosova Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Suzan Novoberdaliu’nun da katıldığı toplantıya, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç başkanlık etti.

ORTAK NOKTA

Başkan Avdagiç, dost ve kardeş Kosova’dan gelen iş adamlarını ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Avdagiç, İstanbul ile Priştine’nin ortak bir noktası olduğunu belirterek, “Nasıl ki kıtaları ve denizleri buluşturması sebebiyle İstanbul dünyanın orta noktası ise Balkanların da orta noktası Kosova’dır, Priştine’dir” dedi.

DOĞAL MÜTTEFİK

Dostlukların ticaretle güçlendirildiğini söyleyen Avdagiç, “Türk ve Kosova halkları arasında var olan güçlü tarihi ve kültürel bağları en iyi özetleyen cümle, ‘İki ülke doğal müttefiktir’ cümlesi olacaktır. Doğal müttefikliğimizi başta ekonomi olmak üzere her alana yansıtmalıyız” şeklinde konuştu.

KOSOVA’DA FIRSAT VAR

İki ülkenin lehine olmak kaydıyla ticaret hacmini çok daha yukarılara taşımak gerektiğinin altını çizen Şekib Avdagiç, “Türk yatırımcılar için Kosova’da birçok fırsat var. Kosova başta genç ve eğitimli nüfusu, düşük enerji maliyeti, ucuz işçiliği, düşük oranlı kurumlar vergisi, bakir pazarıyla önemli bir yatırım ortamı. Ayrıca Türkçe konuşabilen çalışan bulunabilmesi, ülkede Türk bankalarının varolması, lojistik avantajlar ve Avrupa’nın kalbinde olması da son derece önemli fırsatlar sağlıyor” dedi.

ÖZEL SEKTÖR İÇİN ŞANS

İki ülke arasında 2013’te imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın 2019’dan beri yürürlükte olduğunu hatırlatan Avdagiç, bölgedeki Türk yatırımlarının da ciddi bir seviyede olduğunun altını çizdi. İTO’nun, 640 bin üyesini Kosova’ya yatırım yapmaya konusunda teşvik etmek için çalışacaklarını belirten Avdagiç, şöyle devam etti: “Türk iş dünyasıyla iş yapmaya hevesli bir Kosova’nın var olması, Türk özel sektörü için önemli bir şans. Balkanlar’daki yükseliş, bu coğrafyanın yükselişini tetikleyecektir.”

İŞTİRAKLERİMİZ SİZLERE AÇIK

İki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için tüm imkanları kullanmaya hazır olduklarını ifade eden Avdagiç, şöyle konuştu: “Bütün iştiraklerimiz, imkanlarımız, Kosova ve Türk iş dünyasının emrindedir. Başta B2B görüşmeleri, tanıtım günleri, ülke sergileri olmak üzere çeşitli ortak projeler geliştirebiliriz. Yenilikçi fikri ve projesi olan Kosovalı girişimcileri Teknopark İstanbul’da ağırlayabiliriz. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin kapılarını Kosovalı öğrencilere açabiliriz.”

YATIRIM İÇİN EURO AVANTAJ

Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ilir Dugolli ise Türkiye’deki iş adamlarının Kosova’da yatırım yapması için birçok avantajı olduğunu vurgulayarak, “Altını çizmemiz gereken nokta, Kosova’da Euro kullanılıyor. Bu da uzun vadeli yatırımlar için çok önemli bir avantaj. Enflasyon ise neredeyse sıfır. Bunu göz önünde bulundurmamız gerekir” şeklinde konuştu.

ÜLKEDEKİ AVANTAJLAR

Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukiqi, Kosovalı gençlerin çok eğitimli olduğunu, neredeyse hepsinin yabancı dil bildiğini belirterek, Kosova’da yatırım yapmanın avantajlarından bahsetti. İşte o avantajlar:

  • Düşük işçilik maliyeti
  • Genç ve kalifiye işgücü
  • Düşük vergi
  • Coğrafi konum
  • AB, EFTA, Türkiye ve ABD’ye yapılan ihracatta gümrük vergisi alınmaması
  • Kültürel yakınlık