ABD uçuşlarına 5G rötarı

ABD’nin 5G kararı birçok ülkede rötara neden oldu. Uluslararası hava yolu şirketlerinin bir kısmı, 5G teknolojisine geçiş sürecinde oluşabilecek potansiyel riskler nedeniyle bazı ABD uçuşlarında düzenlemeye gitti.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Birçok uluslararası hava yolu şirketi, 5G teknolojisine geçiş sürecinde oluşabilecek potansiyel riskler nedeniyle bazı ABD uçuşlarında düzenlemeye gitti.
 
Hava yolu şirketleri, ABD’de 5G teknolojisinin devreye sokulmasının uçaklarda teknik sorun yaratabileceği endişesiyle uçuşlarını iptal etti veya uçak modellerini değiştirdi.
 
İPTAL VE DEĞİŞİKLİK YAPILDI
 
Emirates, Air India, All Nippon Airways, Japan Airlines, Lufthansa ve British Airways gibi şirketler, 5G belirsizliğini gerekçe göstererek, bazı uçuşlarda değişiklik yaptığını duyurdu. Bazı hava yolu şirketleri uçuşları askıya alırken, bazıları olası teknik sıkıntılarla en fazla karşılaşması beklenen Boeing 777 model uçakların uçuşlarını durdurdu. Virgin Atlantic ve Air France-KLM gibi bazı hava yolu şirketleri ise herhangi bir uçuş iptaline gitmediklerini, ancak durumu izlediklerini belirtti.
 
ERTELEME SÜRESİ DOLDU
 
ABD’nin en büyük telefon şirketlerinden AT&T ve Verizon, 5 Ocak’tan itibaren C-bandından 5G teknolojisini uygulamaya sokmayı hedefliyordu. Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) talebi üzerine şirketler, 4 Ocak’ta 5G teknolojisine geçişi iki hafta ertelediklerini duyurmuştu. AT&T’den yapılan açıklamada, “Havacılık güvenliğinin ve 5G’nin bir arada var olabileceğini biliyoruz. Daha fazla işbirliği ve teknik değerlendirmenin tüm sorunları çözeceğinden eminiz” ifadesi kullanıldı.
 
BOEING VE AIRBUS UYARMIŞTI
 
Dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing ve Airbus şirketlerinin üst yöneticileri, 21 Aralık 2021’de ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’e, 5G telefon servisi konusunda ortak imzalı bir mektup göndererek, bunun havacılık endüstrisine büyük zarar verebileceğini bildirmişti. Mektupta, 5G teknolojisinin uçakların güvenli şekilde çalışma yeteneğini olumsuz etkileyeceği savunulmuş, 5G teknolojisine geçişin ertelenmesi çağrısı yapılmıştı. Öte yandan, 5G teknolojisine geçişi savunan sektördeki gruplar ise havacılık endüstrisini suçlayarak, bu teknolojiye geçişin ertelenmesiyle ekonomide 10 milyarlarca dolar kayba yol açacağı konusunda görüş bildirmişti.