ITO Ticaret logo
  • EURO5,50
    % -0,45
  • DOLAR4,70
    % -0,01
  • ALTIN197,15
    % -0,16

Dünya tarihine kara sayfa olarak geçecek

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türk bakanların, diplomatların ve vatandaşların Hollanda’da maruz kaldığı olayları şiddetle kınadı. Çağlar, Hollanda’nın tutumunun dünya tarihine kara bir sayfa olarak geçeğini söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Mart 2017 Pazartesi
AA + -

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ziyaretlerine, uluslararası hukuku hiçe sayarak engel olan Hollanda’nın hasmane tutumu infial ile karşılandı. Bakan Kaya’ya eşlik etmek isteyen Türk vatandaşlarına karşı Hollanda polisinin takındığı tutum ise sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin tepkisine neden oldu.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Türk bakanların, diplomatların ve vatandaşların Hollanda’da maruz kaldığı olayları şiddetle kınadı. Çağlar, twitter hesabından şu mesajları verdi: “Süregelen sömürgecilik alışkanlıklarıyla Türkiye’yi dizayn etme hevesindeki sözde uygar Avrupa’ya en güzel cevabı 16 Nisan’da millet verecektir. Hollanda’nın ırkçılığa prim veren siyasi kararları, dünya tarihine kara bir sayfa olarak geçecektir. Demokrasiyi kendi çıkarlarına alet eden hem ekonomik hem de sosyal anlamda çöküşün eşiğindeki Avrupa’nın ayak oyunlarına boyun eğmeyeceğiz. Siyasi tutum bir yana, vatanı için tankın altına yatan milletin evladını atla itle durdurmaya kalkmak akıl tutulmasıdır.”

ULUSLARARASI BASIN KINADI

Yaşanan olaylar uluslararası basında da tepkiyle karşılandı.
El Cezire muhabiri Faysal Kasım, sosyal medya hesabından, “Batı, Türkiye’yi büyük ülkelerden biri haline getiren Erdoğan’a baskı yaparken, ülkesini yıkıma götüren ve başarısızlığa uğratan Esed’e hiçbir yaptırımda bulunmuyor” yorumunu yaptı.

Öte yandan Orient News’in yazarlarından gazeteci Gassan Yasin de olayları değerlendirirken, “Batı’nın sömürgeci aklı Müslüman Türkiye’nin tek başına gelişmesini ve atılım yapmasını anlayamıyor. Onlara göre Müslüman ya DEAŞ zihniyeti ya da onlara kul olanlar” dedi.

İNGİLTERE’DEN DAVET

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Hollanda’nın küstah tutumuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Son derece üzücü. Her iki ülke de NATO üyesi ve bizim büyük dostlarımız. Mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu beni aradı. Kendisine çok net bir şekilde, ‘eğer gelip benimle öğle yemeği yemek isterse kendisini durduracak hiçbir şeyin olmadığını’ söyledim” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas ise sürekli olarak demokrasi ve insan hakları dersi vermeye çalışan Avrupa’nın bir sınavdan daha geçemediğini vurguladı. Beycan tepkisini, “Biz Hollanda’yı Srebrenitsa’da tanıdık, fazla söze gerek var mı?” diyerek gösterdi.