ITO Ticaret logo
  • EURO5,50
    % -0,45
  • DOLAR4,70
    % -0,01
  • ALTIN197,15
    % -0,16

Her zaman İTO’nun yanındayız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul Ticaret Odası’nın yaptığı güzel işlerde her zaman yanında olacaklarını söyledi. Oda’nın mart ayı Meclis toplantısına katılan Tüfenkci, “İş dünyasının önünü açmak için gayret göstereceğiz” dedi. Tüfenkci, kredi temini konusunda bir sorun yaşanması halinde iş adamlarının kendisine başvurmasını istedi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Mart 2017 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) mart ayı olağan Meclis toplantısına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İTO Meclis üyelerinin önerilerini dinledi ve Oda’nın projeleri hakkında bilgi aldı. Tüfenkci, “Böyle tarihi bir Oda’nın güzel işlerinde ve iş dünyasının her zaman yanında olacağız. İş dünyasının önünü açmak için gayret göstereceğiz” dedi.

SORUNU BİZE BİLDİRİN

Gerek istihdam seferberliği gerekse üretimdeki maliyetlerin azaltılması için yapılan çalışmalara ve İTO’nun istihdam seferberliğine dikkat çeken Tüfenkci, kredi temini konusunda bir sorun yaşanması halinde iş adamlarının kendisine başvurmasını istedi. Tüfenkci, “Bankalarımızın bu anlamda tüccarımıza, esnafımıza, üreticimize, çiftçimize çıkardığı her türlü zorluğu da lütfen bize bildirin. Biz üzerine gideriz. Biz çok net kurallar koyduk, kendileri de bu kuralların tamamını kabul etti” dedi.

Tüfenkci, Türkiye’nin bir süredir terör örgütlerinin çirkin saldırılarına maruz kaldığını anımsatarak, ‘Gezi Parkı’ bahanesiyle ortaya çıkan bu eş zamanlı saldırılardan derinden etkilenen BIST 100 endeksinin 2017’nin başında eski performansını yakaladığını dile getirdi.

2017 DAHA İYİ OLACAK

Ekonominin gelişmesi yönünde 2016’da yaşanan olumsuzlukları silme adına alınan tedbirlerin etkilerinin bu yıl şimdiden görülmeye başlandığını vurgulayan Tüfenkci, şunları söyledi: “Ben de inanıyorum gerçekten 2017, 2016’dan çok daha iyi geçecek. İş dünyası temsilcilerimizle bütünleşen vatandaşlarımızın kendinden emin duruşu sayesinde ve ekonomimizin olumlu gidişatıyla tüm saldırıları ve beklentileri boşa çıkardık. Öyle ki uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, çark ederek Türkiye ekonomisinde bu yıl yüzde 2.4, gelecek yıl ise yüzde 2.8 büyüme beklendiğini açıklamak zorunda kaldı. Ayrıca Fitch, Türkiye’de ılımlı ekonomik iyileşmenin öngörüldüğünü ifade etti. Bu kredi derecelendirme kuruluşları gerçekten siyasi davranıyorlar. Eğer objektif davransalardı hemen darbenin akabinde Türkiye’nin notunu düşürmezlerdi. Türkiye kredi derecelendirme kuruluşlarının aksine hep onları şaşırtıcı büyüme oranlarını yakaladı. Onların öngörüleri Allah’a hamd olsun bugüne kadar tutmadı, bundan sonra da tutmayacak. İnanıyoruz ki güçlü ekonomik yapımız ve kararlı politikalarımıza rağmen daha önce siyasi kaygılarla notumuzu kıran diğer kredi derecelendirme kuruluşları da hatalarından en kısa sürede döneceklerdir.”

YÖNETİMSEL KRİZLER

Tüfenkci, Türkiye’nin 16 Nisan’da önemli bir yol ayrımına gittiğini ve bu noktada iş dünyasının Anayasa değişikliğine odaklanmaları gerektiğini belirtti. Anayasa değişikliğinin; tamamen Türkiye’nin geleceğinin yanı sıra ileride ekonomik anlamda hangi hedeflere varacağına yönelik yönetimsel değişiklik olduğunu aktaran Tüfenkci, “Parlamenter sistemle geldiğimiz nokta da burası. Hepiniz bürokrasiden şikayet ediyorsunuz. Hepiniz yönetimsel krizlerden etkilendiniz” diye konuştu.

GÜÇLÜ YÖNETİMLE, GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ OLUŞTURMALIYIZ

Bülent Tüfenkci, parlamenter sistemin bugüne dek birçok darbe ürettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “En son 15 Temmuz’da bu ülke bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bu sıkıntılarla Türkiye’nin enerjisini ve sermayesini heba etmememiz gerekiyor. Güçlü bir yönetimle, güçlü bir Türkiye’yi oluşturmamız lazım. Meclisi, yargıyı ve yönetimi güçlendirmemiz lazım. Anayasa değişikliği ile yargının sadece ‘bağımsız’ olması yetmez, aynı zamanda ‘tarafsız’ olması gerekir. Biz bu anayasa değişikliğine ‘tarafsızlık’ı ekledik. Birileri bundan rahatsız oldu. ‘Hayır’ diyor. Yargının ‘tarafsız’ olmasına niye ‘hayır’ deriz? Demek ki şimdiye kadar birileri ‘tarafsızlık’ olmaması hali olabileceğinden hiç endişe duymamış. Herkes de yargıdan şikayet ediyor. Biz bu alanlarda iyileştirme sağlamamız gerekmiyor mu? Biz buna niye ‘hayır’ diyoruz?”

NÜFUS VE SEÇMEN BÜYÜDÜ

Bakan Tüfenkci, yeni anayasada denetlemeyle ilgili hiçbir değişiklik yapmadıklarını, denetlemeyi daha da güçlendireceklerini belirterek, “Yasama faaliyetini ve Meclis’i daha da güçlendiriyoruz. 550 milletvekilini 600’e çıkartıyoruz. Neden? Türkiye’nin nüfusu ve seçmeni büyüdü” dedi.

GENÇLİĞİN ENERJİSİ TECRÜBEYLE BİRLEŞİRSE TÜRKİYE UÇAR

Gençlere güvendiklerine dikkat çeken Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu: “Biz anayasa değişikliğinde seçme ve seçilme yaşını aynı seviyeye indirdik. İyi yetişmiş ve kendini temsil edecek kapasitede olan 18, 19, 20, 21, 22 veya 24 yaşındaki gençlerimize niye güvenmeyelim? Burada birçok arkadaşımız şirketlerini 23, 24 yaşındaki çocuklarına teslim ediyorlar. Gençliğin enerjisi tecrübeyle birleştiğinde Türkiye uçar.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Meclis toplantısı öncesinde İTO’nun Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne hediye ettiği hizmet araçlarının teslim törenine katıldı.