ITO Ticaret logo
  • EURO5,50
    % -0,45
  • DOLAR4,70
    % -0,01
  • ALTIN197,15
    % -0,16

Türkiye’nin dünya markaları yan sanayi için geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomide Seferberlik” çağrısı üzerine dört stratejik sektörde seferberlik başlatan İTO, bu sektörlerde ithalatı mümkün olduğu kadar asgariye indirmeyi hedefliyor. Oda, bu stratejik hedef çerçevesinde, milli ana sanayicileri, yerli yan sanayicilerle buluşturmaya devam ediyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Havacılık, savunma, ulaşım ve perakende sektörlerinde başlayan seferberlik için geçen hafta Savunma Sanayi Tedarikçi Haftaları yapıldı. Aselsan Tedarikçi Günleri ile başlayan hafta Havelsan, THY Teknik, Roketsan ile Tusaş ve iştiraki TAİ için ayrı ayrı düzenlenen tedarikçi günleri ile devam etti.

ROKETSAN DA SEFERBER

Adı geçen beş firma dünya savunma sanayine ürün, teknoloji, anahtar teslim çözümler sunan uluslararası büyük markalar arasında yer alıyor. İTO Türk Yan Sanayi Borsası’nın (TYSB) üyeleri ile yaptıkları görüşmeler onlara yeni yerli tedarikçi firmalar olarak geri dönecek. Çünkü TYSB, 1990’dan bu yana hem yabancı hem yerli ana sanayicileri yerli yan sanayicilerle satın alma masalarına oturtmaya devam ediyor. Yeni işbirlikleri, yeni üretimler için ana ve yan sanayiciyi eşleştiren TYSB, 27 yıllık deneyimini dört stratejik sektörde yerlileştirme için kullanıyor. Borsa üyeleri ile geçen yıllarda da satın alma masasına oturan firmalardan Roketsan bu kez İTO’nun seferberlik çağrısı için geldi.

ROKET VE FÜZEDE TEK

Türkiye’nin tek milli roket ve füze teknolojisi üreticisi Roketsan, yeni tedarikçilerini, çözüm ortaklarını bulmak için Roketsan Tedarikçi Günleri’nde 130 yan sanayici ile görüştü. İkili görüşmelerden önce diğer tedarikçi günlerinde olduğu gibi ana sanayi firması Roketsan, TYSB üyesi yan sanayici firmalara seminer verdi ve firma temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı.

MİLLİ OLMAK ZORUNDA

Roketsan Tedarik Direktörü Ali Şarlak, roket ve füze teknolojilerinde tek milli üretici olan Roketsan’ın dünya markası olduğunu vurguladı. Şarlak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son derece hassas, yüksek teknolojili bu ürünlerde milli olmak zorundayız. Tedarikçi firmalarımızda aradığımız en önemli şart, yüksek kalitede ürün ve zamanında teslimat.”

YÜZDE 77’Sİ YERLİ

Roketsan’ın 2016’da 1 milyar 500 milyon TL’lik satın alma gerçekleştirdiğini ve satın almaların yüzde 77’sinin yerli firmalardan yapıldığını söyleyen Şarlak, “Bin 738 yerli üretici ile çalışıyoruz. 200’e yakın yan sanayicimiz de çok kritik ve çok yüksek teknolojili üretim yapıyor. Türk sanayisinin nereye geldiğini Türkiye’yi gezerek, bizzat yerinde görerek daha iyi anlıyoruz. Bundan gurur duyuyoruz” dedi.

BİZZAT BAŞVURMALISINIZ

Roketsan ile iş yapmak isteyen firmalar bizzat firmaya ulaşmak durumundalar. Çok kritik üretimler nedeniyle internet ve sistem üzerinden başvuru alamayan Roketsan, çalışacağı firmaları yüksek standartlı bir denetimden geçiriyor.

YAN SANAYİCİSİNİN DERDİNİ DE ÇÖZÜYOR

Roketsan Tedarik Direktörü Ali Şarlak, tedarikçi yan sanayici firmaların sıkıntılarına da çözüm bulduklarını söyledi. Şarlak, “Firmalarımıza nasıl yardım edebiliriz, ne yapabiliriz diye istişarelerde bulunup yerinde inceleme gerçekleştiriyoruz. Makine parkımızı ve bilgimizi de onlarla paylaşıyoruz” dedi.

ALO ROKETSAN MI?

Roketsan’ın ‘444 9 758’ numaralı telefonunun 09.00 ve 17.00 saatleri arasında hizmette olduğunu söyleyen Ali Şarlak, “Bu numarayı arayın, mutlaka size döneriz” dedi.