ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Kuyumcular, altın esaslı muhasebe önerdi

İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi üyeleri, Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ü makamında ziyaret etti.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe
AA + -

İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Meslek Komitesi üyeleri, Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ü makamında ziyaret etti. Komite Başkanı ve Meclis Üyesi Erhan Hoşhanlı’nın başkanlık ettiği İTO heyetinde; Komite Başkan Yardımcısı Ercan Özboyacı ve Meclis Üyesi Ahmet Mirat Kökler yer aldı.

Toplantıda, kuyumculuk sektöründe oluşan fiktif kârların vergilendirilmesi sorununa çözüm mahiyetindeki Altın Esaslı Muhasebe Sistemi’nin tekrar uygulanmaya başlanmasının gerekliliği anlatıldı. Uygulamanın detaylarını içeren bir raporun da sunulduğu toplantıda, mevcut sistemde altın fiyatlarının uluslararası borsa ve döviz fiyatlarına bağlı olarak değiştiği ve yükseldiği, satışlarda rayiç fiyat uygulandığından fiyat yükselmelerinin kâr gibi görünüp vergilendirildiği ifade edildi.

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk ise sektörün talebini olumlu karşıladığını ve bu yönde çalışma yapılmasının faydalı olacağını dile getirdi. Ertürk, yol haritası çizilerken de Kuyumculuk Komitesi ile temas halinde kalınacağını kaydetti.

YÜZDE 6 OLAN KKDF İNDİRİLMELİ

Kuyumculuk sektörü, kıymetli taşlar konusunda yüzde 6 olarak uygulanan KKDF’nin sektör için sorun teşkil ettiğini dile getirdi. Sektör temsilcileri, sektörün kâr marjının bu oranı kaldıramayacak kadar düşük kaldığını ifade etti.

2003’TE UYGULANDI

Altın Esaslı Muhasebe Sistemi, 7 Nisan 2003’te yürürlüğe girdi ve 31 Aralık 2003’e kadar uygulandı. Ardından uygulama, enflasyon muhasebesine geçilmek için 1 Ocak 2004’ten itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı.