ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Askeri uçuşlarda rota şaşmayacak

Helikopter, uçak, insansız hava aracı (İHA) gibi platformlara hassas konum bilgisi sağlayan Küresel Konumlandırma Sistemi’ne (GPS) alternatif oluşturacak ve bu alandaki kritik bağımlılığı sonlandıracak milli bir çözüm geliştirildi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe
AA + -

Helikopter, uçak, insansız hava aracı (İHA) gibi platformlara hassas konum bilgisi sağlayan Küresel Konumlandırma Sistemi’ne (GPS) alternatif oluşturacak ve bu alandaki kritik bağımlılığı sonlandıracak milli bir çözüm geliştirildi. GPS’in zafiyetlerini ortadan kaldıran TerraFlite isimli ürünün kısa sürede Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki helikopterlere takılmaya başlanması bekleniyor.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM), ‘TerraFlite Hava Araçları İçin Hassas Konum Belirleme Sistemi’ ile GPS’in çalışmadığı durumlarda hava araçları için hassas konum bilgisi üretmeye yönelik son teknoloji ürününün ilk versiyonunu helikopterler için geliştirdi.

TerraFlite, GPS’in kullanılamadığı durumlarda hava aracı üzerindeki temel aviyonik cihazların verilerini işleyerek pozisyon ve yükseklik için hassas konum bilgisi üretiyor. GPS gibi henüz milli olmayan bir servisin özellikle kriz ve harp ortamında kasıtlı olarak kesintiye uğratılması veya hatalı pozisyon bilgisi sağlayacak şekilde aldatmaya maruz kalma tehlikelerinde devreye giren TerraFlite, pilota doğru konum bilgisi vermeye devam ediyor.

DÜNYADA BENZERİ YOK

TerraFlite için ‘elektrikler kesildiğinde kullanılacak el feneri’ benzetmesi yapılıyor. Halen dünyada bu ihtiyaca cevap verebilen çok az çözüm bulunuyor. Bunlar arasında ABD’de üretilen bir çözümün TerraFlite’a rakip olabileceği belirtiliyor.

GPS TAMAMEN ÇIKMAYACAK

TerraFlite’ın kullanımı GPS’in tamamen araçlardan çıkartılması anlamına da gelmiyor. Birlikte kullanım, sistemin performansını artırabildiği gibi GPS’in görevini yapıp yapmadığını ya da bu konudaki taahhütlerin yerine getirilip getirilmediğini de tespite olanak veriyor.

GÖREVE HAZIR

Teknolojik hazırlık seviyesinin sonuna gelen ve tamamen hazır olarak raftaki yerini alan ilk ürünün bu yıl TSK envanterindeki helikopterlere takılmaya başlanması, helikopterleri, İHA ve savaş uçaklarının izlemesi bekleniyor.