ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

1.1 milyar Euro için koşup, pedal basacaklar

Son yıllarda hızla büyüyen bisiklet ve koşu ürünleri sektörünün sezonu açıldı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte satışların arttığı pazarın bu yıl 1.1 milyar Euro’yu bulması bekleniyor. Pazarda spor ve koşu ürünleri aslan payını kaparken bisiklet satışlarının da 100 milyon Euro’yu aşacağı tahmin ediliyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Türkiye’nin birçok ilinde yapılan bisiklet ve koşu yolları, pazarın hızla büyümesini sağlıyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte satışların da arttığı koşu ürünleri ve bisiklet pazarının bu yıl 1.1 milyar Euro’yu bulması bekleniyor. Spor ürünleri pazarının 1 milyar Euro’ya yaklaşmasını beklediklerini anlatan yetkililer, bisiklet satışlarının 2017’de 100 milyon Euro’ya ulaşacağını tahmin ediyor. Sektör büyük şehirlerde büyümesini çift haneli rakamlara çıkarırken, Anadolu illerinde de son dönemlerde yapılan yatırımlar pazarın gelişmesini sağlıyor.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Türkiye’deki spor ürünleri pazarı hakkında bilgi veren yetkililer, sektördeki gelişimi şöyle özetledi: “Son yıllarda gelişen teknolojiler spor ürünlerinde de etkili olmaya başladı. Buna bir de koşu yapacak alanların artması eklenince pazar bir anda rekor seviyelere ulaştı. Bugün koşu tişörtü, şortu, eşofmanı, telefon kapları, akıllı bileklikler ve spor ayakkabılarıyla pazarın büyüklüğü 1 milyar Euro seviyesine yaklaştı. İstanbul Maratonu gibi Türkiye’de ilgiyle takip edilen maratonların sayısının da artması pazara olan ilgiyi yoğunlaştırdı. Bu koşularda sporcuların üzerindeki ayakkabılar, tişörtler ve montlar büyük ilgi görüyor. Dolayısıyla bu ürünlere talep artıyor. Ayrıca genç nüfus nedeniyle markalar teknoloji alanında yatırımlarını genişletiyor. Giyilebilir teknolojiler bu alanda öne çıkıyor. Pazarın büyümesine katkıda bulunan bu teknolojiler Türkiye’de spor yapma sıklıklarının da artmasını sağlıyor.”

32 MİLYON KULLANIMDA

Her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında büyüme rakamlarına ulaşan bisiklet pazarı 2017’de de büyümesini sürdürecek. Bisiklet yollarının artmasıyla pazar 100 milyon Euro sınırına ulaşmış durumda. Türkiye’de kullanılabilir bisiklet sayısının 32 milyon adede yaklaştığını belirten sektör temsilcileri, şu değerlendirmeleri yaptı: “Bisiklet artık 7’den 70’e herkesin kullandığı bir ulaşım aracı olmaya başladı. Eskiden sadece yaz aylarında haftasonu kullanmak için alınıyordu. Ancak artık yeni bisiklet yollarıyla bu durum tamamen değişti. İnsanlar trafikten kurtulmak için bisikleti tercih ediyor.
Böylece hem spor yapıyor hem de daha kısa sürüde ulaşım sağlıyorlar. Türkiye’de bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.”

DAHA SAĞLIKLI BİR NESİL GELİYOR

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında belediyelerin koşu parkurları yaptığını dile getiren yetkililer, “Bazı noktalarda markalar ve belediyeler birlikte çalışıyor. Spor yapılabilir alanların olması hem sağlık hem de pazar açısından çok önemli. Özellikle deniz kenarındaki belediyelerin yaptığı koşu parkurları öne çıkıyor. Havanın erken aydınlanmasıyla birlikte spor yapanların sayısı da artıyor. Hafta içi ve haftasonu parklarda ve ormanlarda doluluk artıyor. Koşu pazarı büyüdükçe daha sağlıklı bir nesilin yetişmesine de katkı sağlanıyor” dedi.

ÜRETİMİN YÜZDE 25’İ İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye’nin bisiklet pazarında hâlâ Avrupa’nın gerisinde kaldığını anlatan yetkililer, pazar hakkında şu bilgileri verdi: “Türkiye’de yılda 2-2.5 milyon adet aralığında bisiklet üretiliyor. Bunun yüzde 25’i ise 30’a yakın ülkeye ihraç ediliyor. Pazarın 2015 yılı satış hacmi 300 milyon liraydı. Bu rakam bu yıl artarak 400 milyon liraya yaklaşacak. Avrupa’da her yıl 20 milyon adede yakın bisiklet satılıyor. Almanya, Hollanda, İspanya ve Belçika gibi ülkeler bu pazarda başı çekiyorlar. Sektörün hedefi yılda 8 milyon adet üretim ve 4 milyon adet ihracat.”