Dış ticareti diplomasiyle geliştiriyoruz

İTO Meclis Üyesi Serdar Keskin, ikinci kez İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı seçildi. Dış ticaret erbabının hakkını koruyan bir meslek grubu olduklarını belirten Keskin, “Kamu kurumlarıyla sürekli temas halindeyiz. Diplomasinin bittiği yerde tekrar diplomasiyi devreye sokuyoruz, düsturumuz budur” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2017 Salı
AA + -

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği (İGMD); ‘Seçimli Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul’da, Serdar Keskin ikinci kez Başkan seçildi. İstanbul Ticaret Odası Gümrük Müşavirliği Meslek Komitesi Meclis Üyesi Serdar Keskin, 900 civarında gümrük müşavirinin oy kullandığı seçimde, İdealist Grup’un adayı olarak 593 oy aldı.

Keskin başkanlığındaki İGMD Yönetim Kurulu’nda iki yıl boyunca Gümrük Müşavirleri Bülent Şentürk, Ersel Yüksek, Nizamettin Ağar, Hasan Bülent Onaran, Mustafa Sezen, Osman Karatay, Ziya Akgün ile Gümrük Müşavir Yardımcıları Özlem Tan, Zeynel Tutar ve Mithat Uğur Yetişkin görev alacak.

ORTAK MENFAAT

Seçimlerin ardından bir konuşma yapan Keskin, “Elbette belli bir kesimin başkanı değiliz. Bütün üyelerimizin ortak menfaatlerini korumak ve bu meslek grubunun sorunlarını çözmek için çalışacağız” dedi.

Yeni dönemde İGMD’nin öncelikli hedeflerinden birinin derneği kiradan kurtarmak olduğunu belirten Başkan Keskin, meslek alanıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Vekil sıfatıyla dış ticaret erbabının hakkını koruyan bir meslek grubuyuz. İş aleminin her zaman yanındayız. İş dün-yası ne kadar iyi olursa meslek grubu olarak bizler de o kadar iyi oluruz. Bir nevi kamuyla iş dünyası arasında köprü görevi görüyoruz.”

MEVZUATI İYİLEŞTİRME

İş dünyasının mevzuattan kaynaklanan sorunlarına dikkati çeken Keskin, “Bunların çözülmesine katkıda bulunmak için İTO’da Meslek Komitesi’nde yazışmalar yapıyoruz. Benzeri çalışmaları İGMD olarak da yapıyoruz. İş süreçlerinin daha iyi hale gelmesi için gerektiğinde kamuda mücadele veriyoruz. Diplomasinin bittiği yerde tekrar diplomasiyi devreye sokuyoruz, düsturumuz budur” şeklinde konuştu.

TİCARETİ KOLAYLAŞTIRMA KURULU’NDA

Dünya Gümrük Örgütü, en önemli takdir belgelerinden biri olan Liyakat Sertifikası’nı, Türkiye’den İTO Meclis Üyesi ve İGMD Başkanı Serdar Keskin’e vermişti.

26 Ocak’ta ödülünü Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın elinden teslim alan Keskin, geçtiğimiz aylarda oluşturulan Ticareti Kolaylaştırma Kurulu’na da seçildi. 5 derneği temsilen Bakanlık tarafından seçilen Keskin, “Orada da ticaret erbabının işlerini kolaylaştırmak için konuşacağız” dedi.