ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Bu cihazlar ile eviniz daha akıllı

Akıllı evler kamuoyunda teknik donanımı nedeniyle pahalı olarak biliniyor. Oysa ihtiyacınıza göre üstelik uygun fiyata edinebileceğiniz dört küçük cihaz ile evinizi akıllandırmak mümkün.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 26 Mayıs 2017 Cuma
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Hayatımızı kolaylaştıracak akıllı ev sistemleri her geçen gün hızla artıyor. Hatta inşaat firmaları yeni yapılan binaların çoğunda akıllı sistemler kullanıyorlar.

Bu sistemlerle bazen cep telefonu ve tabletlerle bazen de sadece ses ve komutla evinizdeki çoğu eşyanızı kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı ev sistemlerinin otomasyonunu yapan firmaların yanı sıra eğer bütçeniz yeterli değilse alacağınız dört cihaz ile evinizi daha akıllı hale getirmek mümkün.

EVİNİZİN BEYNİ

Akıllı evinizi oluşturmak için diğer cihazlar ile irtibat kuran ve kontrolünü sağlayan bir yönetim kutusuna ihtiyacınız var. Bu işlevi yerine getirmek için Echo Dot kullanabilirsiniz. Bu cihaz kablosuz internet üzerinden diğer akıllı cihazlarla bağlantı kurar, ses ile kontrol edilebilir ve komutunuzu ilgili cihaza iletebilir. Echo Dot akıllı evinizin beyni görevini görüp sizin asistanınız olacak.
Echo Dot, 49.99 dolar

AKILLANDIRAN FİŞ

Akıllı bir ev yapmak bütün evi akıllı cihazlarla donatmak çok pahalıya geleceğinden bu fişler akıllı olmayan aletlerin sizin komutunuzla otomatik açılıp kapanmasını sağlayacak. Bu fişleri yaklaşık 1 dakikalık bir işlem sonucu wi-fi ağınıza bağlayabilir ve istediğiniz her cihazı akıllı bir cihaz gibi otomatik açılır kapanır hale getirebilirsiniz. Mesela sabah işe giderken bir yandan traş olurken mutfakta bulunan kahve makinası sizin komutunuzla taze kahve hazırlayabilir.
TP-Link Smart Plug, 29.99 dolar

SESİ TANIYAN IŞIKLAR

Çoğumuza evdeki ışıkların sesimizle açılıp kapanması eğlenceli gelir. Ama bunun yanı sıra akıllı ampuller, ışıkları açıp kapama düğmelerine erişilemeyen evlerde çok işe yarıyor. Özellikle de dolap arkasında kalan düğmeler genelde hepimizi zor durumlarda bırakabiliyor. Karanlıkta bu düğmeleri bulmak yerine akıllı ampullere sesle komut verebilirsiniz.
Philips Hue White Bulb Starter Kit, 67.94 dolar

YOL GÖSTEREN ŞERİTLER

Bu ışık şeritleri sayesinde gece uykunuzdan uyanıp mutfağa su içmek için giderken cep telefonunuzu fener gibi kullanmanıza gerek kalmayacak.
Bu şeritleri düşük bir ışık seviyesinde çalıştırarak mükemmel bir gece lambası yapabilirsiniz.
Ayrıca evinizi bu şeritlerle donatırsanız her odaya ayrı renkte ve güçte ışık uygulayıp farklı ambiyanslar oluşturabilirsiniz.
Philips Hue Lightstrip, 89.99 dolar