ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Türkiye yeniden büyük oyuncuları çekecek

Varlık ve trading hizmetleri şirketi Saxo Bank’ın Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik, “Türkiye’de politik istikrarın zemin kazanmaya başladığını görüyoruz. Bu tamamlandığında küresel pazarlarda pay sahibi olmak isteyen büyük oyuncular için Türkiye’de büyük fırsatlar doğacak” dedi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılmak için yeni adımlar atarken; birliğin büyük ekonomileri ülkelerindeki seçimler sebebiyle siyasi gündeme boğulmuş durumda. ABD’de ise Başkan Donald Trump hakkındaki tartışmalar büyürken, küresel rakibi Çin, geleceği şekillendirecek projelerini bir bir uygulamaya koyuyor.

ODAK ÜLKE

Bu gündem içinde küresel şirketler ve uluslararası sermaye grupları, ABD ve Avrupa dışındaki yatırım ve kazanç fırsatlarını yakından takip ediyor.

2006-2015 yılları arasında yıllık ortalama 16 milyar dolardan fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken Türkiye, bu potansiyelini halen koruyor. Darbe girişimi ve terör olaylarına rağmen bütçe disiplinini ve reel sektörün iş yapma beceresini koruyan Türkiye, uluslararası finans ve yatırım şirketlerinin odak ülkelerinden biri durumunda.

SİYASİ İSTİKRAR

Dünyanın önde gelen çoklu varlık, trading ve yatırım hizmetleri şirketlerinden Saxo Bank’ın Makro Strateji Müdürü Christopher Dembik de İstanbul’da global piyasalar ve Türkiye hakkındaki beklentilerini açıkladı. Türkiye ekonomisinde, darbe girişimi sonrası kriz yönetiminin devam ettiğini hatırlatan Dembik, “Siyasi durumun istikrara kavuşması şartıyla yatırımcının güveni sürecektir. Son tüketici güven araştırmasındaki pozitif gelişmenin de gösterdiği gibi durum o kadar da kasvetli değil. Esas zorluk enflasyonu düşürmek; daha sağlıklı ve güçlü bir ekonomi için en önemli şart bu” dedi.

FIRSAT DOĞACAK

İstanbul Ticaret’in sorularını cevaplandıran Christopher Dembik, “Türkiye için politik istikrar bu noktada kritik öneme sahip. Politik istikrarın da artık zemin kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. Tam anlamıyla toparlanması zaman alacaktır. Ancak bu toparlanma tamamlandığı zaman da büyük fırsatlar beraberinde gelecektir” dedi. Türkiye’nin gelişmekte olan bir ekonomi olduğunu vurgulayan Dembik, şunları söyledi: “Bu noktada bazı regülasyonlar sıkıntı oluşturabilir. Veya büyük oyuncuların Türkiye’de varlığının az olması problemmiş gibi görülebilir. Fakat bu bahsettiğimiz toparlanmalar tamamlandığı zaman, özellikle küresel pazarlarda büyük paya sahip olmak isteyen büyük oyuncular için Türkiye’de büyük fırsatlar doğacaktır.”

BASKI AZALIR

ABD Doları’ndaki gelişmelerin ve dolar cinsinden borçlanmanın Türkiye’de önemli olduğunu vurgulayan Dembik, “Bunun da iyi yönetilmesi gerekir. Önümüzdeki aylarda dolar düşerse özellikle sektörler tarafında baskıyı azaltacaktır. Çünkü dolar cinsinden borçlanmanın Türkiye’de yoğun olduğunu biliyoruz. Eğer dolar düşüşünü sürdürürse, omuzlardaki baskıyı hafifletmek adına faydası olacaktır” dedi.

MERKEZ BANKASI İYİ ÇALIŞTI

Dolar-TL bazında kısa vadede dengelenme beklediğini belirten Dembik, şöyle konuştu: “Türkiye’de politik risk fiyatlanmıştı. Referandum da geride kaldı. Gidişata baktığımız zaman, istikrarın yeniden kazanılacağının, o istikrar ortamının geri geleceğinin sinyallerini alıyoruz. Merkez Bankası’nın en büyük hedeflerinden biri, kolay olmasa bile para biriminde istikrarı elde etmektir. Türk Merkez Bankası önceki ay çok iyi çalıştı.”

SERMAYE, TEMİZ ENERJİ ÜRETİMİNE YÖNELİYOR

“Dünyadaki gelişmelere baktığımız zaman, enteresan bir durum olduğunu görüyoruz” diyen Christopher Dembik, “Para nereye gidecek? Hükümetler, parayı nereye harcayacak? Bu konuya çok fazla odaklanılıyor” dedi. Dembik, çoğu ülke için savunma harcamaları ön planda gibi görünse de kritik gördükleri alanın enerji olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Özellikle temiz enerjinin üretilmesi, Avrupa’da çok önem kazanmış durumda. Küresel ölçeğe de yayılabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte altyapı ve alt yapıya olan yatırımlar da bir o kadar önemli. Çünkü alt yapı yatırımları ekonomiyi ciddi şekilde destekleyecektir. Almanya’da bu konuyla ilgili alt yapı yatırım planı vardı. Şimdi Macron ve Merkel’in ortak liderliğinde bu alt yapı yatırımlarının zemin kazanabileceğini düşünüyoruz.”