ITO Ticaret logo
 • EURO5,31
  % 0,20
 • DOLAR4,51
  % 0,44
 • ALTIN187,14
  % -0,30

Yeni yapılandırma imkanını kaçırmayın

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair 7020 sayılı kanun, mükelleflere borç ve cezalardan kurtulmaları için yeni bir imkan sunuyor. Geçen yıl ilan edilen 6736 sayılı kanundan ayrı olan yeni yapılandırma, 31 Mart’a kadar olan gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergileri kapsıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 15 Haziran 2017 Perşembe
AA + -

Hükümet, bazı vergi borçları, cezalar ve kurum borçlarının ödenmesine yönelik yeni bir imkan getirdi. Buna yönelik “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 27 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İŞTE İMKANLAR

7020 sayılı yeni yapılandırma kanunu, kesinleşmiş borçlara şu avantajları sağlıyor:

 • Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri, daha düşük olan Yİ-ÜFE oranında yeniden hesaplanıyor.
 • Vergi aslına bağlı cezalar siliniyor.
 • Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’si ödendiği takdirde kalan yüzde 50’sinin tahsilinden vazgeçiliyor.
 • Yeniden yapılandırılan borcun tek seferde ödenmesi halinde gecikme zammı ve faizi yerine hesaplanan Yİ-ÜFE oranındaki fer’i alacağın da yarısının tahsilinden vazgeçiliyor.

BU YAPILANDIRMA FARKLI

7020 sayılı yapılandırma kanunu, 31 Mart’tan öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergileri kapsıyor. Ancak önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar, yeni yapılandırma kanunu dışında tutuldu. Fakat, 6736 sayılı kanun çerçevesinde borcunu yapılandıran mükellefler, 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 arasında borçları oluşmuş ise bu borçları 7020 sayılı yeni yapılandırma kanunundan yararlanabilecek.

BAŞVURU YERLERİ

7020 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurması gerekiyor. Kanunda, bu sürenin uzatılmasına ilişkin yetki bulunmadığından sürenin uzamasının söz konusu olmadığı vurgulandı.

Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığıyla da yapılabilecek.

ÖDEME SÜRESİ

Başvurudan sonra peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Kanun, 36 aya varan sürelerde taksit imkanı da sunuyor. Taksitli ödemeyi tercih edenlerin, ilk iki taksiti zamanında ödemesinin çok önemli olduğu bildirildi.

Mükelleflerin, vergi dairelerinden, yoğun noktalarda açılan bilgilendirme stantlarından, www.gib.gov.tr adresinden veya 4440189 numaralı Vergi İletişim Merkezi’nden (VİMER) bilgi alabilecekleri belirtildi.