ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Sporcularını zengin eden ligler

Dünyada en çok kazandıran spor organizasyonları belirlendi. Buna göre oyuncularına yıllık ortalama 3.6 milyon dolar ödeyen NBA takımları bu listede ilk sıraya yerleşti. İkinci sırada ise Asya ülkelerinde izlenme rekorları kıran kriket ile Hindistan Premier Lig geliyor. Bu ligde ortalama oyuncu ücreti 3.4 milyon dolar.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Yayın gelirleri, sponsorluk anlaşmaları, yeni tesisler ve seyirci sayılarıyla dünyanın en değerli spor organizasyonları, oyuncularına verdiği ücretlerle de adından sıkça söz ettiriyor. Milyonları peşinden koşturan bu spor organizasyonlarında oyuncularına en çok ücreti veren ise Amerikan basketbol ligi NBA oluyor. Bu ligde mücadele eden oyuncuların ortalama yıllık ücreti 3.6 milyon Euro’yu buluyor. NBA’yı bu alanda ise daha çok Asya ülkelerinde izlenen kriket alıyor. Hindistan Premier Lig’de oyuncuların yıllık ortalama ücreti tam 3.4 milyon dolar.

4 ORGANİZASYON

‘Dünyanın en çok kazandıran ligleri’ listesinde Amerika’dan 4 spor organizasyonu yer alıyor. Basketbol ligi NBA, beyzbol ligi MLB, hokey ligi NHL ve Amerikan futbol ligi NFL sporcularına kazandırdıkları ücretlerle öne çıkıyor. NBA’de 3.6 milyon dolar kazanan bir oyuncu, MLB’de 3.4 milyon Euro, NHL’de 2.1 milyon Euro, NFL’de 1.7 milyon Euro gelir elde ediyor. Bu organizasyonlar elde ettikleri gelirlerle de parmak ısırtıyor. NBA dünyada 100’den fazla ülkede canlı izlenirken, MBL daha çok Asya kıtasında takip ediliyor. NFL ve NHL Amerika kıtasında izlenirken gelirleri milyar doları geçiyor.

FUTBOLDA İNGİLTERE

Dünyada en çok izlenen spor organizasyonlarının başında futbol gelse de oyuncularına dağıttığı ücrette birçok profesyonel spor dalının gerisinde kalıyor. Bugün oyuncularına en çok ücret dağıtan ligler listesinde futbol, dördüncü sırada yer alıyor. Futbolun beşiği İngiltere’de oyuncular ortalama 3 milyon Euro kazanıyor. Bu listede bir diğer futbol organizasyonu ise Bundesliga. Alman liginde oyuncular 1.8 milyon Euro kazanırken, İspanya’da 1.4, İtalya’da 1.3, Fransa’da ise 1.1 milyon Euro gelire sahipler.

700 BİN EURO

Türkiye’de de en çok kazanan sporcular Spor Toto Süper Lig’de mücadele ediyor. Bu ligde ortalama oyuncu ücretleri 700 bin Euro düzeyinde. 4 büyük takımda ise bu rakam 1.8 milyon Euro’yu buluyor. Anadolu kulüplerinde mücadele eden futbolcuların rakamları 500 bin Euro seviyelerinde. Futboldan sonra oyuncularına en çok kazandıran spor organizasyonu basketbol ve voleybol oluyor. Bu liglerde ortalama oyuncu ücretleri 75 bin Euro düzeyinde.

EN ÇOK AMERİKALILAR KAZANIYOR

İspanya Ligi (La Liga) ekiplerinden Real Madrid’in Portekizli futbolcusu Cristiano Ronaldo, 88 milyon dolarlık gelirle 2016’da en fazla kazanan sporcu oldu. Barcelona’nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi 81.4 milyon dolar kazancıyla ikinci sırada kalırken, Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekibi Cleveland Cavaliers’ın yıldızı LeBron James ise 77.2 milyon dolarlık geliriyle üçüncü oldu. Listede yer alan 23 ülkeden 100 sporcunun 65’inin ABD vatandaşı olması dikkati çekiyor.

ÜCRETLERİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU LİGLER
Organizasyon Spor Ülke Yıllık ücretler
NBA Basketbol Amerika 3.6
Hindistan Premier Lig Kriket Hindistan 3.4
MLB     Beyzbol Amerika 3.3
Premier Lig Futbol İngiltere 3
NHL Hokey Amerika 2.1
Bundesliga Futbol Almanya 1.8
NFL ABD Futbolu Amerika 1.7
La Liga Futbol İspanya 1.4
Serie A Futbol İtalya 1.3
Lig 1 Futbol Futbol 1.1