ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Ticaret, dijital ödemeyle çağ değiştiriyor

Dünyada ticaret bugüne kadar takas, madeni para ve banknot ile yapıldı. 21. yüzyılın ilk çeyreğinde ise dijital devrim ticarette de birçok şeyi değiştiriyor. Kağıt para yavaş yavaş yerini dijital ödeme sistemlerine bırakıyor. Dijital ödeme pazarının 2022 yılına kadar 3.4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: CANAN BİLGİN

Dijitalleşen dünyada fiziki para yavaş yavaş tarihe karışırken yerini dijital ödeme sistemlerine bırakıyor. Ekonomi ve ticarette yeni trend artık ‘mobil cüzdanlar’.

Demografik verilerin değiştiği, akıllı telefonlar ve internetin günlük yaşamda çok büyük bir ağırlık kazandığı günümüzde satın alma ve iş yapma alışkanlıkları ile beklentileri de hızla değişiyor. Artık nakit kullanılmadığı ve kredi kartları kullanımı da yavaş yavaş terkedildiği için gerek tüketicilerin gerekse işletmelerin tercihi, daha hızlı, güvenli ve rahat ödeme yöntemleri. PayTM, MasterCard, Apple, Samsung ve son olarak da WhatsApp’ın uygulamaları ile artık para transfer etmek, alışveriş yapmak, fatura ödemek başta olmak üzere tüm finansal işlemler mobil cüzdanlarda gerçekleştiriliyor.

3.4 TRİLYON DOLARLIK PAZAR

ABD’de faaliyet gösteren küresel pazar araştırma ve danışmanlık şirketi Allied Market Research’un yaptığı araştırmaya göre, mobil ödeme pazarı 2022 yılına kadar yüzde 36 oranında büyüyerek 3.4 trilyon dolara ulaşacak. Araştırmaya dahil olan mobil ödeme yöntemleri arasında SMS, WAP, NFC, mobil cüzdanlar, banka/kredi kartları, mobil para ve mobil uygulamalar yer alıyor.

Mobil ve sosyal ağlardan ödeme yöntemleri, ticaret ve satın alma işlemlerinin ‘geleceği’ olarak değerlendiriliyor. Peki işletmeniz mobil cüzdanlara hazır mı?
Önümüzdeki yıllarda en fazla tercih edilecek 4 trend dijital ödeme yöntemi…

Mobil mağazada ödemeler

ENDÜSTRİ İÇİN FIRSAT
Mobil cihazların talebi ve kullanımı arttıkça mobil POS seçenekleri de gelişecek. Mobil cihazın bir kart okuyucuya dönüşmesiyle akıllı telefonu olan herkes finansal işlemlerini daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilir. Akıllı telefonu bir POS ödeme yöntemi olarak kullanmak ödeme endüstrisi için de sayısız fırsat oluşturacak.

Mobil cihazlarla ilgili verilere gelince… Milenyumdan önce doğanların yüzde 90’ı bugün akıllı telefona sahip. Cep telefonlarından yılda 4 milyar doların üzerinde alışveriş yapılıyor. Bu rakamın sadece birkaç yıl içinde 34 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor. Mobil yoluyla ödemelerde SMS ve NFC gibi seçenekler mümkün, ancak artan talebi karşılayacak kadar yaygın veya kullanışlı değil. PayPal Beacon ve iBeacon ile mağaza içi ödeme uygulamaları da yükselişte.

Dijital para birimleri

FİNANSMANIN GELECEĞİ
Dijital para birimleri finansal ekosistemdeki yerini sağlamlaştıracak. Tüm dünya daha teknolojik ödeme yöntemlerine kayarken, Bitcoins gibi dijital para birimleri, finansmanın geleceği olabilir ve küresel ekonominin yapısını değiştirebilir. Dijital para birimleri, inovasyonu ve konforu tercih eden nüfus için sanal paranın sunduğu tüm ürünlerde daha popüler hale gelecek. Dijital para birimlerinin popülaritesi, işlemlerin anlık ve sınırsız niteliklerinden kaynaklanıyor. Üstelik, bu ödeme yöntemi her yerde kullanılabilir ve kuralları henüz devlet tarafından düzenlenmiyor.

e-cüzdan ve mobil ödeme

TÜM ÖDEMELER ‘E-CÜZDAN’DA
Bu uygulamalar, para transferi, satın alma, fatura ödemeleri ve neredeyse tüm finansal işlemlerin yapılmasına olanak tanıyor. Bir hesap oluşturup ödeme ayrıntıları depolanarak, hızlı ve kolay bir şekilde mal ve hizmet satın alınabilir. Mswipe, Venmo, Google Wallet ve Apple Pay, en iyi örnekleri olarak gösteriliyor.

Sosyal medya ağları

ERİŞİM ALANLARI GENİŞLİYOR
Sosyal medya ağları, bir hesaptan diğerine para transfer etmek veya doğrudan ağda ödeme yapmak gibi çözümleri içerecek şekilde erişim alanlarını genişletiyor. Yapılan bir ankete göre her altı tüketiciden beşi, bir sosyal medya ağı aracılığıyla şirketlerle iletişim kuruyor ve yüzde 95’i arkadaşlarının tavsiyelerini en güvenilir ‘onay’ olarak kabul ediyor.

SnapChat’in hızlı para transfer kanalı SnapCash, bu uygulamanın bir örneği.

WHATSAPP HİNDİSTAN’DA 200 MİLYONA ULAŞACAK

1 milyardan fazla insanın kullandığı dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dijital ödeme servisini ilk kez Hindistan’daki 200 milyon kullanıcısına sunmak için hazırlanıyor. WhatsApp’ın Hindistan pazarında dijital ödeme konusundaki en önemli rakibi olarak Çin teknoloji şirketi Alibaba’nın desteklediği PayTM gösteriliyor. Ancak kullanıcı tabanının genişliği ve Hindistan hükümetinin desteğinin WhatsApp’a avantaj sağlayabileceği belirtiliyor.

iPHONE KREDİ KARTINA DÖNÜŞÜYOR

Apple Pay, akıllı telefon ödemeleri ile yeni bir çağ başlattı. Sistem sayesinde iPhone gerçek bir kredi kartına dönüştürülüyor. Apple Pay kullanıcıları, arkadaşları, aileleri ve iş yaptığı tüccarlar arasında hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme gerçekleştirebilir. Mesajlarda para gönderip alabilirler veya cüzdanlarındaki banka veya kredi kartını kullanarak Siri’ye ödeme talimatı verebilirler.

2020’DE 500 MİLYAR DOLAR

Financial Times’a göre Hintliler WhatsApp’ı iş yapmak için aktif bir şekilde kullanıyor.

Hindistan Merkez Bankası, geçtiğimiz ocak ayında dijital cüzdan kullanılarak 1.3 milyar dolar değerinde 262 milyon işlem yapıldığını bildirdi.

Boston Consulting Group’un hazırladığı bir rapora göre de, Hindistan’da dijital ödemeler 2020’ye kadar 10 kat artarak 500 milyar dolara çıkacak.
2023’te ise nakit işlemleri yüzde 50’den daha az olacak.